THC

111

بازتوانی قلبی


به مجموعه اقدامات پزشکی و حرفه‌ای که برای بیماران قلبی انجام می‌پذیرد تا بیماران قلبی به حداکثر توان روحی و جسمی رسیده و هر چه سریع‌تر به زندگی فعال برگشت نمایند، اطلاق می‌شود. 
بازتوانی قلبی چیست: 
یک برنامه درمانی جامع برای بیماران قلبی است که به تکمیل درمان برای انجام شده کمک می‌نماید تا بیمار هر جه سریع‌تر به زندگی فعال و سالم برگشت نماید. این برنامه زیر نظر تیم تخصصی بازتوانی قلبی انجام می‌گیرد. 

بخش‌های بازتوانی: 

آموزش

نقش آموزش در پیش‌گیری و کنترل بیماری قلبی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. تمام بیماران قلبی به همراه خانواده در این آموزش جامع شرکت نموده و از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و نحوه‌ی درمن و پیش‌گیری و اصلاح سبک زندگی سالم آگاهی می‌یابند.  نحوه مراقبت‌های بعد از عمل و استنت گذاری میزان فعالیت‌های روزمره و فعالیت‌های ورزشی و چگونگی برگشت بیمار به زندگی عادی آموزش داده می‌شود. کلیه‌ی سؤالات بیماران و خانواده‌های ‌آن‌ها توسط پزشک تیم بازتوانی پاسخ داده می‌شود. 
اگر شما دچار حوادث قلبی شده‌اید که منجر به بستری شما در بیمارستان گردیده است این آموزش‌ها کمک زیادی به روند بهتر درمان می‌نماید. 

بخش ورزشی تحت مانیتورینگ قلبی: 

تمام بیماران بعد از 3 یا 2 هفته بعد از ترخیص از بیمارستان پس از انجام تست ورزش و اکو و نوار قلب اولیه توسط پزشک تیم بازتوانی ویزیت و نسخه ورزشی دریافت می‌نمایند. این نسخه در 24 جلسه به صورت یک روز درمان تحت مانیتورینگ قلبی توسط پرستاران ویژه و زیر نظر پزشک انجام می‌گردد.  بیماران قلبی برای بهبود وضعیت قلبی از لحاظ ضربان- فشار و افزایش توان قلبی نیاز به ورزش‌های کنترل شده دارند. ورزش منظم باعث کاهش استرس، کاهش وزن و بهبود عملکرد قلبی ریوی شده و باعث می‌شود بیمار هر چه سریع‌تر به زندگی فعال برگشت نماید. 
ورزش منظم و تحت کنترل باعث جلوگیری از عود بیماری قلبی افزایش کیفیت زندگی و افزایش طول عمر شده و میزان مراجعات شما را به مراکز درمانی کم نموده و هزینه‌های درمانی را به یک دهم کاهش می‌دهد. 
به دلیل اهمیت و نقش بازتوانی در بهبود بیماری قلبی در تمام دنیا از جمله ایران خدمات بازتوانی قلبی تحت پوشش بیمه‌ها می‌باشد. 

بخش روان‌شناسی 

ارتباط مستقیم بیماری‌های قلبی با مشکلات و بیماری‌های روحی ثابت شده می‌باشد لذا بخش مهمی از بازتوانی قلبی روان‌شناسی بیماران قلبی و بررسی کیفیت زندگی از لحاظ روابط اجتماعی- خانوادگی روابط جنسی و رفتاری و کنترل استرس و کاهش اضطراب و افسردگی می‌باشد. که توسط متخصص روان‌شناسی سلامت انجام می‌گیدر.  در ابتدا بیماران توسط تست‌های مربوط به کیفیت زندگی و تست‌های تخصصی افسردگی و اضطراب سنجیده می‌شوند و به مبنای آن درمان‌های مختلف از جمله رفتار درمانی، خانواده درمانی، روش‌های کنترل استرس به بیمار و خانواده آموزش داده می‌شود. 

بخش تغذیه: 

یکی از ریسک‌ فاکتورهای مهم در بروز بیماری‌های قلبی نحوه‌ی رژیم غذایی نامناسب می‌باشد. کنترل وزن کنترل چربی خون و رژیم غذایی که باعث بهبود وضعیت بیمار قلبی می‌گردد و می‌تواند باعث پیشگیری از بیماری قلبی عروق مجدد شود. توسط پزشک متخصص رژیم درمانی انجام می‌گیرد. 

تور سلامت 

یکی از ویژگی‌های استثنایی مرکز قلب تهران برگزاری تورهای سلامت در پایان هر دوره درمان برای به دست آوردن اعتماد به نفس بیماران برای زندگی فعال می‌باشد. که از لحاظ روحی و جسمی بیماران در این برنامه به حداکثر توان رسیده پی می‌برند. 

 برای شرکت در برنامه‌های بازتوانی می‌توانید به بخش بازتوانی قلب مرکز قلب تهران مراجعه و یا با شمراه تلفن 88336782 جهت اطلاعات بیش‌تر تماس حاصل فرمایید.