THC

111

رادیولوژی و عکسبرداری


مرکز قلب تهران مجهز به دستگاه MRI با قدرت 5/1 تسلا مدل philips می باشد که قابلیت انجام کلیه تصویر برداری های ساده و اختصاصی از تمام نقاط بدن شامل مغز ، ستون مهره ها ، شکم ، لگن ، مفاصل ، اندام ها . MR ماموگرافی جهت بررسی دقیق و تشخیص بیماریهای پستان رادارد . MRI این مرکز با وجود تمام مشکلات مربوط به تهیه فیلم ، برای تمام بیماران همراه با ریپورت ، تصاویر را با چاپ برروی فیلم به بیمار تحویل می دهد . همچنین تمام تصاویر بیماران در این مرکز از طریق PACS قابل دستیابی برای پزشکان محترم می باشد . MRI این مرکز طرف قرارداد با تمام بیمه ها بوده که هزینه آن در مقایسه با سایز مراکز بسیار پایین می باشد . مراجعین محترم برای استفاده از خدمات این مرکز می توانند با شماره های 69-88029600 داخلی 2204 و یا شماره مستقیم 88029774 تماس حاصل نمایند .

CT SCAN

دستگاه سی تی اسکن موجود در مرکز قلب اسپیرال می باشد که قابلیت انجام سی تی اسکن از اندام ها و ارگانهای مختلف بدن می باشد . این مرکز با بهره مندی از متخصصین توانا و کارشناسان مجرب افتخار دارد همگام با اهداف عالی بیمارستان که ارائه خدمات تشخیصی با بهترین کیفیت و کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه می باشد . بهترین ها را به انجام برساند . این مرکز قادر با انجام سی تی اسکن های عمومی و تخصصی با تزریق ماده حاجب و بدون تزریق ماده حاجب می باشد و با وجود مشکلات زیاد مربوط به تهیه فیلم در سایر مراکز ، این مرکز ریپورت بیماران را همراه با فیلم به بیمارن تحویل می دهد . این مرکز علاوه بر این دستگاه ، مجهز به دستگاه پیشرفته مولتی دتکتور (DUAL) زیمنس (256 اسلایس ) می باشد که در بخش سی تی آنژیو می باشد . مراجعین محترم برای استفاده از خدمات این مرکز می توانند با شماره های 69-88029600 داخلی 2204 و یا شماره مستقیم 88029774 تماس حاصل نمایید .

رادیولوژی

رادیولوژی این مرکز مجهز به 2 عدد دستگاه ثابت مدل Swissray می باشد که قادر با تصویر برداری با کیفیت مناسب می باشد . این مرکز علاوه بر این 2 دستگاه ، 18 عدد دستگاه پرتابل نیز می باشد که برای بیماران بستری که نیاز به پرتابل داشته باشند در همان بخش که بیمار بستری است انجام می شود که از این لحاظ جزء منحصر به فرد ترین بیمارستان ها می‌باشدکه این تعداد دستگاه پرتابل وجود دارد و با کمترین هزینه بهترین خدمات را به بیماران ارائه می دهد .

سونوگرافی

سونوگرافی این مرکز علاوه بر دستگاه های ثابت موجود در بخش مجهز به دستگاه پرتابل سونوگرافی نیز می باشد که برای بیماران بستری که امکان مراجعه آنها به بخش سونوگرافی نباشد در بخش بستری خدمات انجام می شود . این مرکز مجهز به دستگاه سونو داپلر جهت سونوگرافی از عروق بدن نیز می باشد .

سی تی آنژیو ( CTA )

سی تی آنژیوگرافی قلبی روش جدید تشخیصی برای بررسی شریانهای مختلف از جمله کرونری قلب بدون نیاز به آنژیوگرافی تهاجمی قلبی با کاتتریسم شریانی (روش معمولی فعلی ) است . دستگاه Dual source Multislice C.T Angiography مرکز قلب تهران دارای 2 دتکتور 128 ردیفه یعنی 256 اسلایس می‌باشد که این دستگاه پیشرفته ترین و مجهز ترین دستگاه جهت انجام CTآنژیوگرافی در ایران می باشد که در کشور ما تا به امروز تنها 2 عدد از این دستگاه وجود دارد . در روش سی تی آنژیوگرافی با استفاده از اشعه x با تکنینک سی تی اسکن با فن آوری Multi- Slice و تزریق ماده حاجب ،الگوی جریان خون در شریانهای قلبی تصویر برداری می شود . امواج x از یک تیوپ چرخشی برای درست کردن تصویر با برش مقطعی باریک ساطع شده ، تصاویر بدست آمده با کمک نرم افزار پیشرفته تحلیل کامپیوتری و مجدداً بازسازی سه بعدی شده و به صورت سه بعدی ناحیه مورد نظر نمایش داده می شود . این تصویر برداری چند دقیقه بیشتر به طول نمی کشد و اطلاعات بسیار مفیدی درباره آناتومی و وضعیت ساختمانهای داخلی قلب ، آنومالیهای مادرزادی و نیز عروق قلب بدست می دهد . در مقایسه با روش آنژیوگرافی معمولی که با قرار دادن کاتتر شریانی از طریق شریان فمورال ( در کشاله ران ) در آئورت و ورودی شریانهای قلبی و تزریق ماده حاجب به درون عروق کرونری انجام می شود . سی تی آنژیوگرافی قلبی (CTA) کمتر تهاجمی بوده و روش راحتتر برای بیمار است . در این روش تصویر برداری هیچ کاتتری به عروق بزرگ بیمار وارد نمی شود و ماده کنتراست با پمپ مخصوص (انژکتور ) از طریق آنژیوکت به داخل سیاهرگهای محیطی کوچک (معمولا راست ) تزریق می شود . در این روش بیمار هیچ دردی را حس نمی کند و بعد از اتمام آزمون نیاز به بستری نبوده و بیمار می تواند به فعالیتهای روزمره خود ادامه دهد . در حال حاضر مهم ترین و بیشترین استفاده ای که سی تی آنژیوگرافی دارد ، رد بیماری کرونری مهم در برخی افراد کم خطر از نظر درگیری کرونری است . لازم به ذکر است که سی تی آنژیو گرافی تنها محدود به عروق کرونر نیست بلکه بررسی عروق مغزی ، سرو گردن (در سکته مغزی یا برخی سنکوپ ها و .. ) ریوی (در شک به آمبولی ریه ) ، شریان کلیوی ( در نارسایی کلیه یا فشار خون بالا یا شک به تنگی شریان کلیه ) ، شریان های اندامی ( در بیماری عروق محیطی یا آمبولی اندام ) و ... به راحتی با دقت بالاتوسط این دستگاه انجام می شود .
در سایر موراد: تشخیصی و بررسی دقیق وجود یا عدم وجود پلاک های کلسیم و موقعیت آنها در مسیر شریانهای کرونری قلب جهت تعیین ریسک بیماری عروق کرونری برای موارد پیگیری بیماران در صورت تکرار علائم مجدد از بای پس عروق کرونری (CABG) ، برای تعیین آناتومی و مسیر عروق اصلی در اختلالات مادر زادی عروق کرونری یا ریوی و ... بررسی اتساع ( آنوریسم ) یا تنگی آئورت و عروق بزرگ دیگر و یا انسداد عروق مغزی و شریانهای کاروتید نیز کاربرد دارد . جهت انجام سی تی آنژیوگرافی قلب نیاز به وقت قبلی و آمادگیهای خاص می‌باشد که مراجعین محترم می توانند با شماره های 69-88029600 داخلی 2905 و یا شماره مستقیم 88029737 تماس گرفته و از نحوه انجام سی تی آنژیوگرافی مطلع شوند .