THC

111

تاریخچه و معرفی مرکز قلب تهران

مرکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی قلب وعروق تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد.

که با بهره مندی از پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی و کادر مجرب درمانی، متخصصین  وهيِئت علمی به صورت تمام وقت، به ارائه خدمات آموزشی درمانی با بهترین کیفیت مشغول به کار می باشد. این مرکز با بهره مندی از الگوهای مدیریت کیفیت بین‌المللی، توانسته است رتبه های برتر را درارائه ضوابط واستانداردهای داخلی وخارجي کسب نماید، به طوری که معتبر ترین مجله قلب اروپا با معرفی قابلیت ها و امکانات این مرکز درمانی از آن به عنوان "یک مرکز پیشرفته قلبی (Cardiac Center of excellence )" نام برده است. این مرکز با ظرفیت 470 تخت بستری و یازده اتاق عمل جراحی قلب باز و 6 اتاق کت لب، سالیانه بیش از ۳۵۰۰ عمل جراحی در زمینه‌های مختلف بیماری‌های قلبی به انجام می‌رساند، همچنین سالیانه بیش از ۱۵۰۰۰ پروسیجرهای تخصصی در بخش کت لب این مرکز درمانی صورت میپذیرد.

 بخش های مختلف و متنوع بستری این مرکز را به یکی از منحصر به فرد ترین مراکز جهت سرویس دهی به بیماران تبدیل کرده است. وجود بخش های پاراکلینیکی و سرپایی شامل کلینیک های تخصصی، اکو کاردیوگرافی، هولتر مانیتورینگ فشار خون و نوار قلب، تست ورزش، آریتمی و سنکوب از دیگر مشخصات این بیمارستان تک تخصصی می باشد.

وجود آزمایشگاه تشخیص طبی، بخش های تصویر برداری، سی تی اسکن، ام آر آی، اسکن هسته ای و بازتوانی قلبی مجهز و مدرن، از دیگر مزایای این مرکز بوده که فرآیند درمان را تکمیل می نماید. مرکز قلب تهران با دارا بودن کادر مجرب و هیئت علمی تمام وقت در جهت آموزش‌های لازم تخصصی و فوق تخصصی رشته های قلبی وعروقی توانسته است سالیانه تعداد زیادی از دستیاران تخصصی و فلوشیپ فوق تخصصی را در رشته های مختلف جذب و به آموزش‌ آنها مبادرت ورزد.

 در بخش تحقیقات و پژوهش های علمی نیز این مرکز توانسته است با همکاری پزشکان و اساتید مجرب در زمینه تحقیقات بالینی و تجربی، فعالیت‌های گسترده‌ای را به انجام رساند. تهیه 11 بانک اطلاعاتی مرتبط با حیطه بیماری های قلبی عروقی، بخش تحقیقات تجربی و ایجاد Animal lab شامل بخش های اتاق عمل و مراقبتهای ویژه و کت لب مخصوص حیوانات، جهت مطالعات پژوهشی تشکیل شده است.

در پژوهشکده قلب و عروق علاوه بر طرح های تحقیقاتی داخلی، در پروژه های مشترک بین المللی در زمینه های مختلف بیماریهای قلب و عروق مشارکت داشته و نتایج آن منتشر و بعضاً در حال اتمام و انتشار است و سالانه بالغ بر 110 مقاله علمی در مجلات معتبر علمی پژوهشی بین المللی چاپ و منتشر می گردد.

وجود نشریه علمی مرکز قلب تهران که حاوی بسیاری از مقالات علمی معتبر داخلی و خارجی می باشد، به صورت فصل نامه منتشر و در نمایه Pubmed ایندکس می گردد. این مجموعه بزرگ درمانی، آموزشی و تحقیقاتی با برخورداری از حدود ۱۴۰۰ پرسنل اعم از پزشکان، پرستاران، تکنسین های مجرب و کادر پشتیبانی و اداری با ارائه بهترین خدمات برگرفته از استانداردهای بین المللی ایزو ۹۰۰۱ و 2000 توانسته است گواهینامه مربوط به بی تی اس بین المللی را کسب نمایند.

این مرکز با دارا بودن بخش پذیرش بیماران بین المللی (IPD) کلیه خدمات درمانی و بستری سرپایی را برای آنان مهیا نموده است.

                                                                                                      دکتر علی واشقانی فراهانی

                                                                                                              رئیس مرکز قلب تهران
تاریخچه بیمارستان به روایت تصویر

جهت مشاهده گالری تصاویر تاریخچه بیمارستان اینجا کلیک نمائید.