مرکز قلب تهران

سازگاری روانی با دفیبریلاتور کاشتنی قلبی (ICD)


ما در طول زندگی با وقایع استرس آمیز مختلفی مواجه می شویم . این استرس ها می تواند ناشی از مشکلات شغلی ، ما لی ، اجتماعی ، مهاجرت ، بیماری خودمان یا عزیزانمان باشد .
بیماری برای هر کس یک واقعه استرس آمیز محسوب می شود . روند بیماری از زمان درک علائم جسمی ، تاثیری که بر زندگی فرد می گذارد ، بستری در بیمارستان و مداخلات درمانی ، همه از عوامل تاثیر گذار بر آرامش فرد خواهد بود . افرادیکه بیماری جسمی را تجربه می کنند ، اکثرا احساسات آزار دهنده ای در این رابطه پیدا می کنند ، شناخت این احساسات و سازگاری با آن ها مهم است .
مانند هر بیماری دیگری ، در بیماری قلبی نیز فرد این تنش واسترس را تجربه می کند . دستگاه دفیبریلاتور وسیله ای است که مفید بود ن آن به اثبات رسیده ولی بدیهی است سازگاری با این وسیله به عنوان عضوی جدید از بدن نیاز به زمان دارد . اکثر افرادیکه از این دستگاه استفاده می کنند ، در طول زمان ممکن است نگرانی هائی راجع به آن پیداکنند ، شایعترین این نگرانی ها عبارتند از :

- نگرانی راجع به آینده وزندگی

- نگرانی از بابت در ست کارنکردن دستگاه

- احساس عدم کنترل بر زندگی خود

- نگرانی از بابت شارژ با تری

- دلواپسی در مورد احساس ناخوشایند هنگام ایجاد شوک

- دلواپسی از بابت تصویری که بقیه در موقع شوک از او پیدا می کنند

- نگرانی در رابطه با توانایی انجام فعالیت های روزمره زندگی وفعالیت های جنسی


این نگرانی ها طبیعی بوده و بسیار شایع می باشند . این افکار مزاحم و دلواپسی ها در 85-25 درصد افرادیکه ICD دارند ، ممکن است ایجاد شود . یعنی از هر 5 نفر 4-2 نفر ، زمانی احساسات وافکار ناخوشایندی راجع به این وسیله پیدا می کنند .
واکنش هایی که افراد ، مختلف ، در راستای استفاده از این وسیله یابدنبال نگرانی های خود پیدا می کنند نیز متفاوت است . این واکنش ها از بی تفاوتی ، عدم مصرف دارو، عدم مصرف دارو ، عدم رضایت دستورات کادر پزشکی و پرستاری ، خشم ، تحریک پذیری ، بی حوصلگی ، غمگینی منزوی شدن ، کناره گیری از فعالیت های فیزیکی ، اجتماعی و خانوادگی ، بی قراری واضطراب متغیر می باشد . این واکنش ها نیز با این که آزار دهنده و ناخوشایند است ، بدنبال مشکلات و افکاریکه قبلا گفته شد، طبیعی محسوب می شود وبسته به هر فرد متفاوت است این حالات د ر50 درصد بیماران باعث محدودیت هایی در زندگی وکاهش کیفیت زندگی خواهد شد.

چگونه به خود کمک کنیم تا بهتر و سریعتر بتوانیم با این وسیله سازگار شویم ؟


1) به خاطر داشته باشید که نگرانی ها و افکار آزار دهنده ای که گفته شد ، طبیعی است و اکثرا افراد آنرا تجربه می کنند .

اغلب افرادیکه به یک وسیله جدید برای ادامه زندگی وابسته می شوند ، افکار مزاحمی پیدا می کنند که موجب احساسات ناخوشایند ، اضطراب و افسردگی می شود . این حالت کاملا طبیعی است و نشانه ضعف یا ناتوانی نمی باشد بلکه جزء فرایند بیماری محسوب می شود . سازگاری با این افکار نیاز به زمان دارد . هر کدام از ما حق داریم در مورد مسائل اطرافمان نگران باشیم . مهم تسلط براین افکار است . به خود فرصت دهید . سازگاری وانطباق با هر تغییر جدید در زندگی ، زمان می خواهد .

2) در مورد نگرانی های خود صحبت کنید ویا این دلواپسی ها را برای خود یادداشت کنید .

احساسات خود را بیان کنید .شناسایی این احساسات به کنترل آن ها کمک می کند . احساسات خود را با کسانیکه برای شما قابل اعتماد هستند ، بیان کنید . هر کسی ممکن است زمانی افکار ناخوشایند پیدا می کند . بابیان این حالات ، بقیه نیز بهتر و راحت تر می توانند وضعیت شما را درک کرده و به شما کمک کنند . اگر حرف زدن در این مورد برایتان سخت است ، افکار تان را یادداشت کنید

3) یاد بگیرید که از دیگران بخواهید و به آن ها کمک کنید .

افراد قابل اعتماد از قبیل همسر ، فرزندان ، دوستان وافراد فامیل ، کسانی هستند که دوست دارند نگرانی های شما را کم کرده و به شما کمک کنند . درمورد حالات ، افکار واحساسات خود با آن ها صحبت کنید و از آن ها کمک بخواهید .
همچنان که شما نیز می توانید اضطراب ونگرانی دوستانتان را که با این دستگاه زندگی می کنند کاهش دهید و راههای مفیدی را که برای کاهش احساسات ناخوشایند بکار برده اید ، به آن ها نیز آموزش دهید .

4)د رمورد این وسیله ، نوع کار کرد آن و علت استفاده از آن اطلاعاتی بدست آورید .

      هر چقدر اطلاعات ما در مورد مساله ای بیشتر با شد ، اضطرابمان کمتر خواهد شد . شما می توانید با استفاده از اینترنت ، کتابچه ها ی آموزشی ، جلسات آموزشی و........... اطلاعات و دانش خود ار پیرامون این وسیله افزایش دهید .

5) به زندگی عادی خود بر گردید و فعال با شید

سعی کنید هر چه سریعتر نقش خود را در زندگی مثل قبل ایفا کنید ، نقشی که به عنوان همسر ، پدر ، مادر ، پدر بزرگ ، مادر بزرگ ویا فرزند داشته اید .
برای بازگشت به زندگی عادی خود پله پله عمل کنید . اول اهداف کوتاه مدت و سبکی مثل حمام رفتن به تنهایی ، خریدهای کوچک ، قدم زدن در پارک را برای چند هفته برنامه ریزی کرده و درعین حال یک هدف بلند مدت چند ماهه ، مانند مسافرت یا شرکت در اجتماعات عمومی ، داشته باشید .
تعیین اهداف بلند مدت انگیزه شما را برای تحرک و پویایی بیشتر می کند . اگر موفق شدید به برنامه خود عمل کنید ، به خود جایزه بدهید.

6) روابط اجتماعی خود را گسترش دهید .

یکی از مهمترین مسائلی که در سازگاری با بیماری قلبی – عروقی ، از جمله ICD بسیار حائز اهمیت است ، حمایت اطرافیان وداشتن ارتباطات اجتماعی گسترده می باشد . روابط خود را با کسانیکه دوستشان دارید ، گسترش دهید .

7) فعالیت های لذت بخش زندگی خود را بیشتر کنید .

تفریح بسته به سلیقه افراد متقاوت است . هرچیزی که موجب آرامش و خشنودی فرد شود ، جزء فعالیت های لذت بخش محسوب می گردد.خواندن کتاب ، گوش دادن به موسیقی ، نوشتن ، نقاشی کردن ، رفتن به سینما و پارک ، مسافرت رفتن ، رفتن به مهمانی ، همراهی بادوستان ، شام خوردن در رستوران ، هر کدام بسته به سلیقه فرد می تواند لذت بخش و شادی آفرین باشد .

8) مرتبا افکار منفی را با خود تکرار نکنید .

از جملات مثبت استفاده کنید . به خود اطمینان دهید که با سعی و تلاش و کمک اطرافیان می توانید به خوبی این مرحله آزار دهنده را پشت سر گذاشته و مجددا نقش خود را در زندگی پیدا کنید . همیشه به خاطر داشته با شید که شما با بیماری قلبی زندگی می کنید نه برای بیماری قلبی .

کنترل زندگی شما ، همیشه به دست خودتان خواهد بود .


در تحقیقی که در دانشگاه بن آلمان انجام شده است ، نشان داده شده که 98 درصد افرادیکه از ICD استفاده می کنند ، پس از یکسال از استفاده این دستگاه ، کیفیت زندگی خود را بسیار بهتر از قبل ذکر کرده واستفاده از این وسیله را به بقیه بیماران توصیه کرده اند .

تهیه و تنظیم :
دکتر نازیلا شاه منصوری - متخصص اعصاب و روان (بورد تخصصی روانپزشکی)
با همکاری واحد پیشگیری و آموزش همگانی

       


تعداد بازدید : 2460
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 06:09- 1399/4/18
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل