مرکز قلب تهران

گرامیداشت یکصدمین تاوی در مرکز قلب تهران

۱۳۹۸/۰۷/۰۷

 

به گزارش روابط عمومی مرکز قلب تهران روز پنجشنبه 5 مهر مراسم گرامیداشت یکصدمین عمل تاوی در مرکز قلب تهران برگزار شد.

 

مراسم گرامیداشت یکصدمین تاوی با حضور دکتر حمیدرضا پورحسینی رئیس مرکز قلب تهران، معاونان، استادان رشته های جراحی و کاردیولوژیست، پزشکان و میهمانان این رشته در سالن آمفی تئاتر مرکز قلب گرامی داشته شد.

در ابتدای جلسه رئیس مرکز قلب ضمن خوشامدگویی به حاضران در ارتباط با این گرامیداشت چنین اظهار کرد: با توجه به مجموعه امکانات، این مرکز باید در بالاترین سطح علمی فعالیت خود را ادامه دهد و نوآوری های علمی و پزشکی را در زمینه های قلب و عروق چه در سطح دنیا و چه در داخل برای مردم عزیز کشورمان ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: در همین زمینه امروز بزرگداشت یکصدمین عمل تاوی را در این مرکز گرامی میداریم، ایشان با اشاره به تاریخچه انجام TAVI در سال 2002 از آن بعنوان دومین انفجار علمی در زمینه اعمال اینترونشن قلبی یاد کرد.

این استاد مرکز قلب در زمینه تاریخچه اعمال تاوی در مرکز نیز اذعان نمود که: در سال 2010 اولین عمل تاوی در این مرکز با حضور پروفسور کربیر که مبدع و بنیانگذار این عمل بوده انجام شد، دکتر پورحسینی در ادامه به آمار یکصد و چهارده مورد عمل تاوی که در 10 سال گذشته انجام شده به تفکیک هر سال اشاره کرد.

وی در ادامه از همکاران تیم تاوی که با توانمندی علمی خود این اعمال را به انجام رساندند تقدیر و تشکر کرد.

ایشان از آقایان دکتر حاج زینعلی، دکتر عباسی، دکتر شیرزاد، دکتر سالاری فر، دکتر فروزان نیا، دکتر علیدوستی و دکتر آقاجانی و استادان گروه اکو کاردیوگرافی، آقایان دکتر صاحب جمع، دکتر حسین ثابت، دکتر کسائیان و دکتر ظروفیان بعنوان تیم بزرگ تاوی تشکر کرد.

رئیس مرکز قلب از دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس سابق مرکز قلب تهران بعنوان استادی یاد کرد که همه این تلاشها را مربوط به عملکرد و بنیانگذاری ایشان در این دستاورد بزرگ علمی دانست، ایشان از تلاشهای هیئت امنای ارزی بخصوص رئیس هیأت امنای ارزی دکتر یوسفی و نیز شرکت های جهان گسترش تجارت و ایران بهداشت که در این شرایط سخت به هر طریق ممکن وسایل و تجهیزات مورد نیاز را فراهم می کنند تقدیر کرد.

مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما

دکتر پورحسینی رئیس مرکز قلب تهران در پاسخ به سئوال خبرنگار صدا و سیما در مورد عمل تاوی چنین گفت:

عمل تاوی درواقع دریچه آئورت قلب هست که قبلا به صورت عمل جراحی باز انجام می شد.

همین الان هم در بعضی موارد به صورت عمل جراحی باز انجام می شود. دریچه تاوی را روی یک بالن سوار می کنند و از طریق شریان وارد می شوند و به دریچه می رسند دریچه را نصب می کنند و به عبارتی تعویض دریچه قلب هست بدون جراحی قلب باز.

نتایج درمان بیماران مرکز قلب به چه شکلی هست؟

مرکز قلب جزء اولین مراکزی هست که این عمل را شروع کرده و هم اکنون بیش از 10 سال از انجام آن می گذرد و تاکنون حدود یکصد مورد آن انجام شده ولی تا لحظه فعلی عدد به 114 رسیده که این عمل ها با موفقیت انجام شده است. نتایج بسیار خوب و قابل قبولی در مقایسه با نتایج کشورهای اروپایی داشته ایم و بیماران آن به سلامت به زندگی خود ادامه می دهند.

لطفا از مهمترین مزیت این روش بفرمایید.

مهمترین مزیت آن اینست که این عمل، جراحی قلب باز ندارد بخصوص اینکه بسیاری از بیماران قبلا جراحی قلب باز انجام داده اند و برای آنها عمل مجدد بسیار خطرناک است که براحتی از طریق این روش ظرف کمتر از یکساعت عمل تاوی انجام می شود بدون اینکه بیمار روی پمپ قلب و ریه برود.

در ادامه مراسم پخش کلیپ های متعدد شامل معرفی تاوی و تاریخچه آن در مرکز قلب، مصاحبه دکتر کیومرث عباسی، مصاحبه دکتر سید خلیل فروزان نیا، مصاحبه دکتر محمد صاحب جمع، مصاحبه خانم پرویزی و خانم قاسملو از همکاران بخش کت لب و اتاق عمل و مصاحبه یکی از بیماران که مورد عمل تاوی قرار گرفته بود به سمع و نظر حاضران رسید.

دکتر مجتبی سالاری فر متخصص قلب و عروق و معاون آموزشی مرکز قلب تهران از دیگر سخنرانان این سمینار علمی بود، ایشان نیز با اشاره به گذشته اعمال دریچه ای و تعویض آن در ایران و سرعت پیشرفت علم و دوران گذار آن در30 سال گذشته اشاره ای به سه دوره تغییر آن کرد، این استاد مرکز قلب نقش تیم بزرگ تاوی شامل اینترونشنیست، کاردیولوژیست، جراح قلب، بیهوشی، پرستار و همه کسانیکه در انجام این عمل بزرگ حضور دارند را بسیار با اهمیت توصیف کرد.

دکتر حاجی زینعلی از اساتید مرکز قلب از دیگر سخنرانان این سمینار بود که با اشاره به موارد علمی و نتایج آن و سیر اعمال TAVI ، اسلایدهای خود را برای حاضران ارائه کرد و بیان تاریخچه تاوی، سیر تحقیقاتی  و پژوهشی آن و پروسه درمانی از دیگر مباحث این استاد قلب و عروق بود.

آقایان دکتر محمود شیرزاد جراح قلب و عروق، دکتر ناظری، دکتر ماندگار، دکتر عبدی و دکتر پارسا از دیگر سخنرانان این سمینار علمی بودند.

دکتر فرزاد مسعود کبیر استاد یار قلب و عروق مرکز قلب تهران نیز که مسئولیت برگزاری این مراسم را بعهده داشت در این خصوص گفت: امروز روز بسیار بزرگی در تاریخ قلب و عروق کشور است زیرا امروز انجام یکصدمین عمل تاوی را که یکی از پیچیده ترین و به روز ترین مداخلات قلبی در سطح جهان است با حضور استادان مطرح قلب و عروق کشور و مرکز قلب تهران جشن می گیریم.

وی افزود مرکز قلب تهران حسب وظیفه واقعی خود مبنی بر پیشرو بودن در انجام پیشرفته ترین و به روزترین اعمال درمانی قلبی در کشور در این راه گام برداشته و به پیشرفتهای مهمی دست یافته است.

در انتهای مراسم از 31 نفر از دست اندر کاران اعمال تاوی در مرکز قلب تهران تقدیر شد.   

جنابآقای دکتر علی محمد حاج زینعلی

جنابآقای دکتر مجتبی سالاری فر

جنابآقای دکتر محمد علیدوستی

جنابآقای دکتر حسن آقاجانی

جنابآقای دکترمحمد صاحب جمع

جنابآقای دکتر علی حسین ثابت

جنابآقای دکتر کیومرث عباسی

جنابآقای دکتر سیدخلیل فروزان نیا

جنابآقای دکتر محمود شیرزاد

سرکارخانم دکتر آرزو ظروفیان

سرکارخانم مرجان پرویزی

سرکارخانم مریم واعظ

سرکارخانم مولود ماهی

سرکارخانم نرگس خیری

جنابآقای سعید حاج حسینی

جنابآقای محمد نصرتی

جنابآقای مجید فراهانی فرد

جنابآقای فرهاد بناءی فر

جنابآقای هادی نصراله پور

جنابآقای رضا محمدباقری

جنابآقای مهدی صباغ پور

سرکارخانم جمیله اسفنجانی

سرکارخانم مهتاب زرینی

سرکارخانم فریبا قاسملو

جنابآقای رضا شکوری

جنابآقای حسین محمدخانلو

جنابآقای داود رجبی

سرکارخانم زهرا میروکیلی

سرکارخانم زهره نساجی

جناب آقای دکتر یوسفی

جناب آقای حریری

جناب آقای زندی

جناب آقای سید علی موسویتعداد بازدید : 1688
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 14:18- 1399/6/29
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل