مرکز قلب تهران

سمپوزیوم پیشگیری و درمان اختلالات و بیماریهای ناشی از کار در مرکز قلب تهران

۱۳۹۷/۰۸/۲۷

 

روز پنجشنبه 24 آبان سمینار یک روزه ای با عنوان پیشگیری و درمان بیماریهای اسکلتی عضلانی در سالن آموزش مرکز قلب تهران برگزار شد.

 

در ابتدای جلسه دکتر پورحسینی رئیس مرکز قلب تهران ضمن خوش آمد گویی به حاضرین در خصوص تقویم آموزشی مرکز قلب برای برگزاری سمینارهایی که برنامه ریزی شده است و لزوم تداوم این برنامه ها برای ارتقاء سطح علمی و آموزشی تأکید نمودند ایشان در خصوص این سمپوزیوم اشاره کردند موضوع بیماریهای اسکلتی عضلانی ناشی از کار یکی از مباحث بسیار مهمی است که شاید خود ما هم کمتر به آنها توجه می کنیم و اگر نسبت به پیشگیری از آنها اقدام نکنیم ممکن است به کیفیت کار و زندگی مان آسیب جدی رسانده و حتی لاعلاج هم گردد لذا لازم است از تخصص خودمان، هم برای بیماران و هم برای خودمان استفاده کنیم.

اولین سخنران جلسه دکتر زهرا رهنمون سخنان خود را با عنوان بیولوژی و اپیدمیولوژی بیماریهای عضلانی و اسکلتی و انواع بیماریهای ناشی از کار آغاز کردند ایشان با اشاره به عوارض ناشی از بیماریهای اسکلتی که مشکلات فردی، اجتماعی و حتی اقتصادی را برای جامعه و محیط رقم خواهد زد ودرنتیجه کاهش کیفیت کار، زندگی و بازنشستگی زودرس را بدنبال خواهد داشت اشاره نمودند. در ادامه نیز به راهکارهای لازم برای پیشگیری و درمان اینگونه بیماریها پرداختند.

سخنران بعدی دکتر مهرانی مسئول اورژانس مرکز قلب بودند عنوان سخنرانی ایشان ارتباط بین تخصص در ریسک فاکتورهای فردی و مشکلات ناشی از کار در مورد کسانیکه در حوزه سلامت جامعه فعال هستند را امری اجتناب ناپذیر دانستند. ایشان در زمینه شیوع اینگونه بیماریها در مراکز درمانی و کادر درمان بیمارستانها به آمار گروه های مختلف پزشکی که درصدهای متفاوتی را به خود اختصاص داده اند اشاره نمودند.

 

خانم دکتر شاه منصوری:

عنوان سخنرانی خانم دکتر شاه منصوری استرس شغلی و علائم عضلانی اسکلتی در متخصصین و پزشکان بوده ایشان با تعریف سلامت روان و مقاومت در مقابل استرس های معمول شغلی و انجام کارهای موثر برای بیماران عوامل و عوارض آن را بر شمردند. ایشان با توضیح mental health   و تأثیر کار با کیفیت و کم کیفیت و اثرات آن بر محیط و جامعه از نظر روانی و اقتصادی یادآوری نمودند ایشان در همین زمینه راهکارهایی را ارائه دادند در ادامه سخنرانی خانم دکتر شاه منصوری به سوالات هیئت رئیسه و حاضرین پاسخ دادند.

 

خانم دکتر نیازی:

موضوع بحث ایشان اهمیت ارگونومی در پیشگیری ناشی از کار بوده است. این سخنران با اشاره به نوع و شکل کار پزشکان خصوصا کاردیولوژیست ها محیط کار و نوع کار آنان را یکی از موارد مهم در بیماریهای ارگونومی شغلی برشمردند. نامبرده در همین زمینه راهکارهای درمانی و پیشگیری لازم را نیز اشاره کردند در همین زمینه ایشان مشاغل و گروه های مختلف پزشکی و تخصصی مختلف را بر شمردند و برای هر کدام موارد پیشگیری و درمان را ارائه نمودند و در پایان به سوالات حاضرین پاسخ دادند.

در پانل اول این سمینار آقایان دکتر پورحسینی، دکتر سالاری فر و دکتر حلبچی از اعضای هیئت رئیسه بودند.

 

دکتر نور محمدپور

سخنران قسمت دوم این سمینار خانم دکتر نور محمد پور بودند که با عنوان ارزیابی و مدیریت مشکلات گردن مطالب خود را مطرح نمود. ایشان میزان شیوع بیماریهای ناشی از درد گردن را بطور متوسط در کشور حدود 15 درصد عنوان نمودند که با افزایش سن این درصد افزایش پیدا خواهد کرد ایشان در همین زمینه به مشکلات ناشی از گردن درد در بین پزشکان در تخصص های مختلف پرداختند و نسبت بین هر گروه شغلی پزشکی را مقایسه و سنجش نمودند دکتر نور محمد پور نیز به سوالات حاضرین پاسخ دادند.

 

خانم دکتر ابوالحسنی

دکتر ابوالحسنی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران سخنرانی خود را تحت عنوان ارزیابی و مدیریت مشکلات شانه و مچ دست ارائه نمودند. این سخنران مشکلات حادث شده در عضوهایی مثل شانه و مچ را بسیار رایج  و پر حجم برشمردند و با توجه به اینکه این دردها و مشکلات در چنین عضوهایی در روند کار و عملکرد مردم تأثیر فراوانی دارد لذا اهمیت پرداختن به موضوع پیشگیری و نهایتاً درمان آن را مطرح کردند.

با توجه به اینکه عملکرد اندام فوقانی در محیط کار بسیار برای افراد قابل اهمیت است و کارهای جاری و معمول روزمره را نیز تحت تأثیر قرار می دهد لذا پرداختن به ریشه های این مشکلات و بررسی آنها در اندام، استخوان، تاندونها و سلسله اعصاب را باید مورد بررسی قرار داد چراکه مجموعه آنها می تواند در بروز این مشکلات موثر باشد. پاسخ به سوالات مطرح شده از طرف هیئت رئیسه و شرکت کنندگان پایان بخش سخنان این عضو هیئت علمی بود.

 

دکتر رامین کردی معاون امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران

این سخنران نیز با عنوان ارزیابی و مدیریت مشکلات کمر سخنان خود را آغاز کردند ایشان با طرح سوالاتی در موضوع فوق به پاسخ به آنها پرداختند ایشان با بیان آمارهای کمر درد خصوصا در کلانشهر تهران را 37 درصد و در کشور دومین عامل مراجعه به پزشک را شاکیان از کمر درد تشکیل می دهند و در بخش کار در مراکز درمانی هم آمارهای متفاوتی ارائه شده که در بخش پزشکان اورژانس و کار اورژانس تقریباً بیشترین آمار 70-67 درصد را ارائه نمودند که بیشترین آنها کسانی هستند که در شیفت شب مشغول به کار هستند و این آمار در بخش پرستاری هم صادق است در همین زمینه توضیحات کاملی را دکتر کردی برای حاضرین ارائه کردند که مورد توجه قرار گرفت. راهکارهای ارائه شده در خصوص کاهش و پیشگیری کمر درد از دیگر مباحث مطروحه معاون امور بین الملل دانشگاه بود پاسخ به سوالات حضار پایان بخش سخنان دکتر کردی در این سمینار بود.

 

دکتر پورغریب

مدیر تربیت بدنی دانشگاه آخرین سخنران سمینار بودند که در بخش work shop سخنان خود را با عنوان ارگونومی مناسب و تمرینات ورزشی حین کار شروع نمودند ایشان با بیان اینکه نسخه ورزشی یکی از راهکارهای مهم، میزان حجم، شدت و میزان ورزش را شبیه یک نسخه دارویی اعمال نماییم تا فرد را به دو هدف مهم 1- رساندن به یک تناسب اندام اولیه 2- حفظ این تناسب و محافظت از آن را بسیار مهم و حائز اهمیت بدانیم و در همین خصوص راهکارهای عملی ورزشی و نرمشی برای همکاران و حاضران را در پایان سخنان خود برای جمع حاضر بصورت عملی نمایش دادند.

اعضای پانل این بخش از سخنران ها دکتر صاحب جمع، دکتر احمدی، دکتر مظاهری و دکتر نجاتیان تشکیل می دادند.

 

 

خبر: اسماعیلی

عکس: بلورفروش  

 تعداد بازدید : 532
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 11:21- 1399/11/6
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل