مرکز قلب تهران

"سمپوزیوم سلولهای بنیادی در مرکز قلب تهران"

۱۳۹۷/۰۴/۲۴

 

 

 سمپوزیوم سلول های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی در قلب و عروق  روز پنجشنبه 21 تیرماه در مرکز قلب تهران برگزار گردید.

در ابتدای جلسه دکتر پورحسینی  رئیس مرکز قلب تهران ضمن خوشامد گویی و خیر مقدم به حاضرین در جلسه اشاره کرده و فرمودند:  مبحث مورد بحث سلولهای بنیادی که در این سمینار مطرح می شود از مباحث بسیار مهم و یکی از آمال و آرزوهای بشر می باشد تا در آینده بتوان بافت هایی از بدن که صدمه دیده ترمیم شده و به حالت اول برگردد. درباره این تحقیق در دنیا و کشور ما بسیار کار شده است و موفقیت های بی نظیری هم درپی داشته است و در این سمینار یک روزه بحث  regeneration در بافتهای قلبی است که امیدواریم بتوان در روند بهبود و  درمان مورد استفاده قرار بگیرد. ایشان همچنین از ستاد توسعه علوم و فناوریهای سلولهای بنیادی ریاست جمهوری که در برگزاری این سمپوزیوم همکاری کردند تشکر بعمل آوردند.

در ادامه این سمپوزیوم آقای  دکتر احمدی رئیس سمپوزیوم  نیز از برگزارکنندگان سمپوزیوم، ریاست، مدیریت و کلیه دست اندر کاران آن نقدیر بعمل آوردند و توضیحاتی راجع به این نشست و از سوابق ارائه دهندگان مقالات و سخنرانان برای حضار توضیحاتی ارائه نمودند. سخنرانان به ترتیب به ارائه مباحث و مطالب علمی خود پیرامون مقالات ارائه شده پرداختند. با حضور اعضای پنل اول شامل آقایان دکترپورحسینی ، دکتر نعمتی پور، دکتر صادقیان ، دکتر سالاری فر سخنرانان به ارائه مقالات علمی و تحقیقی خود پرداختند. در قسمت پنل دوم با حضور آقایان دکترباقری ، دکترموحدی ، دکتر شیرزاد، دکتر ممتحن و دکتر منصوریان نیز مطالب علمی سخنرانان به سمع و نظر حضار رسید. در پنل عصر اعضای هیئت رئیسه شامل آقایان دکتر آقاجانی ، دکتر فراهانی ، دکتر امیرزادگان ، دکتر صاحب جمع و دکتر علیدوستی بودند که ارائه مطالب سخنرانان ادامه یافته و در هر بخش به سئوالات حاضرین پاسخ لازم ارائه گردید. آقای دکتر احمدی طی مصاحبه ای در خصوص اهداف این سمپوزیوم فرمودند: این سمپوزیوم از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت صاحبنظران بالینی هستند که افرادی هستند که در زمینه پایه و زیرساختی کار کرده اند که ما هدفمون این بوده که این دو گروه به هم نزدیک شده و دیدگاه هاشون با هم مشترک شود و ببینیم چه پیشرفتهایی در زمینه زیرساختی انجام شده که تا جایی که امکان داره این زیرساخت ها را در بالین بیمار پیاده کنیم.دکتر احمدی در پاسخ به ابن سئوال که این سمینارها چقدر میتواند در خدمت بخش درمان باشد فرمودند: سلول درمانی تا بحال خیلی در زمینه قلب موفق نبوده و جای کار بسیار دارد و فعلا در مرحله آزمایشگاهی و مرحله پلی کلینیکال و مطالعات حیوانی بیشتر در حال انجام هست و روشهای جدیدی داره ابداع میشه  که این روشها را در انسان هم به کار میگیریم ولی هنوز در مرحله بینا بینی هست و روشهای جدید که روی حیوانات هم نشون داده شده هنوز وارد مرحله انسانی نشده . دکتر ربانی نیز طی گفتگویی بعنوان  دبیر اجرایی سمپوزیوم در پاسخ به اهداف این سمپوزیوم فرمودند: هدف از برگزاری این سمپوزیوم آشنایی افرادی هست که در زمینه علوم پایه و بالینی در سلول های بنیادی فعالیت می کنند. این سمپوزیوم یک آشنایی هست برای این افراد که بعدها اگر کسی خواست در هر زمینه ای فعالیت کند یک مقدار تخصصی تر مطالعات بیشتری داشته باشه ولی گروه های هدف ما کلیه اقشار محققین هستند در هر زمینه ای که در سلول های بنیادی در قلب و عروق بتونند فعالیت کنند. ایشان در پاسخ به این سئوال که این سمینارها چقدر در بخش درمان میتواند به کار گرفته شود فرمودند: همانطور که دیدید تقریبا سه یا چهار سخنران این سمپوزیوم از همکاران بالینی بودند و مطالعاتی هم که بررسی شد و نشون دادند بر روی بیماران انجام دادند بنابراین این سمپوزیوم میتونه بسیار در زمینه بالینی موثر باشد.

ضمناً در تاریخ چهارشنبه 20تیر کارگاهی به همین منظور با عنوان " کارگاه آشنایی با مدلهای حیوانی در مطالعات پیش با لینی برای مهندسی بافت قلب " تشکیل گردید.تعداد بازدید : 769
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 14:28- 1399/6/29
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل