مرکز قلب تهران

نصب دریچه‌های قلبی بیولوژیک جدید با طراحی بدون بخیه (suture less) از طریق روش‌های جراحی کم تهاجمی در مرکز قلب تهران

۱۳۹۶/۱۰/۰۴

 

 

 

با توجه به رشد و توسعه روزافزون تکنولوژی در ساخت تجهیزات متنوع پزشکی و در دسترس قرار گرفتن انواع دریچه‌های قلبی که با تکنیک‌های جراحی کم تهاجمی و با آسیب جانبی کم‌تر وسریع‌تر قابلیت نصب در قلب بیماران نیازمند را دارند. مرکز قلب نیز به عنوان یک مرکز دانشگاهی و پیش رو در انجام اعمال جراحی جدید به کمک اساتید جراحی برای انجام چنین اعمالی اقدام نمود.

جناب آقای دکتر موحدی استاد جراحی قلب و عروق روز چهارشنبه اقدام به کارگزاری این دریچه‌ در قلب یکی از بیماران نمودند. مصاحبه کوتاهی با ایشان انجام شده که در زیر قسمت‌هایی از آن را می‌خوانیم.

-   جناب آقای دکتر موحدی، خواهشمند است در رابطه با خصوصیات این دریچه‌ها و تفاوت آن با دریچه‌های قبلی به صورت معمول استفاده می‌شود توضیح بفرمایید.

به نام خدا جهت درمان بیمارانی که دریچه‌های قلبی آن‌ها دچار اختلال شدید می‌باشد عمل جراحی جهت ترمیم دریچه طبیعی یا تعویض کامل دریچه انجام می‌گیرد و به طور کلی دو نوع دریچه مصنوعی موجود می‌باشد دریچه‌های کاملاً مصنوعی که معروف به دریچه‌های فلزی می‌باشد و دیگری دریچه‌های بیولوژیک از بافت پروتئینی حیوانی تهیه می‌شود هریک از این دریچه‌ها مزایا و معایب خاصی دارند که با توجه به سن، جنس، وضعیت بیماری، علایم بیماری و دیگر شرایط زمینه‌ای بیماری در یکی از این دریچه‌ها انتخاب می‌شوند. هر دو نوع دریچه‌های فوق الذکر از طریق باز کردن کامل قفسه سینه بیمار و جایگزین کردن با دریچه طبیعی آسیب دیده بیمار به صورت بخیه زده با نخ‌های مخصوص در محیط دریچه نصب می‌شوند که این کار مستلزم باز شدن طول زیادی از قفسه سینه بیمار و شکافتن استخوان جناق و دسترسی کامل به قلب بیمار استفاده از دستگاه پمپ قلب و ریه مصنوعی می‌باشد و زمان زیادی بیمار تحت بیهوشی و عمل جراحی قرار می‌گیرد. دریچه‌های جدیدی که در حال حاضر عرضه شده‌اند یک ساختمان فنر مانند در اطراف دریچه دارند که می‌تواند در محیط اطراف جایگاه دریچه قلب کاملاً چسبیده و ثابت شود و نیاز به بخیه زدن را بسیار کاهش دهد (ناحیه 3 بخیه) در بعضی انواع آن اصلاً نیازی به بخیه زدن نمی‌باشد.

با این تکنیک عملیات نصب دریچه بسیار سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود و نیازی به باز شدن فضای زیادی در ناحیه سینه بیمار نبوده و با یک شکاف بسیار کوچک می‌توان دریچه را کارگزاری کرد و زمان جراحی بسیار کاهش می‌یابد در بعضی از انواع دریچه‌های جدید موسوم به TAVI حتی نیازی به باز کردن سینه و استفاده از پمپ قلب و ریه نمی‌باشد و از طریق شریان‌های بزرگ دریچه کارگزاری می شود.

دریچه‌ای که در حال حاضر برای یکی از بیماران نصب شد یکی از انواع این دریچه‌ها بود که با تنها 3 بخیه در قسمت آئورت بیمار جایگذاری گردید این دریچه‌ها به نام دریچه‌های suture less شناخته می‌شوند و همه از نوع دریچه‌های بیولوژیک می‌باشند و از بافت پروتئینی حیوانی در ساخت آن‌ها استفاده شده است و مزیت این‌ها این است که اولاً همان‌طور که گفته شد نیاز به باز شدن فضای زیادی در بدن بیمار وجود ندارد و به اصطلاح به‌صورت کم‌ تهاجمی minimally invasive انجام می‌شود و ثانیاً مدت زمان جراحی نسبت به دریچه‌های معمولی بسیار کمتر است و این برای بیمار منفعت بسیار بیش‌تری را به همراه دارد هم‌چنین به دلیل این‌که بیولوژیک هستند نیاز به مصرف داروهای ضد انعقاد بسیار کم‌تر می‌باشد.تعداد بازدید : 1626
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 14:34- 1398/7/22
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل