مرکز قلب تهران

برگزاری همایش مدیریت خون بیمار در جراحی قلب در مرکز قلب تهران

۱۳۹۶/۰۸/۱۳

 

 

روز پنج شنبه 11 آبان ماه 1396 همایش یک روزه‌ای به‌عنوان مدیریت خون بیمار در جراحی قلب در مرکز قلب تهران برگزار گردید.

 

.این جلسه علمی که با حضور و استقبال شایانی مواجه شد با همکاری مرکز قلب تهران و سازمان انتقال خون ایران برگزار گردید و هدف از برگزاری آن شامل خون و فرآورده‌های خونی، فرآوری درست، کاربرد درست عنوان گردید. رئیس این همایش دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران، و دکتر علی اکبر پورفتح اله رییس سازمان انتقال خون ایران بودند و دکتر حمیدرضا پورحسینی رییس مرکز قلب تهران با حضور در این همایش به‌عنوان اعضای هیئت رئیسه پانل اول همایش مذکور حضور داشتند .دکتر مقصودلو و دکتر برومند نیز در این پانل عضو هیئت رئیسه اول بودند. سخنرانان همایش فوق نیز طی چهار پانل مختلف به ایراد سخنرانی مباحث علمی خود پرداختند. 18 سخنران در ساعات صبح و عصر مطالب خود را مطرح و به ایراد سخن پرداختند. برنامه، عناوین و سخنرانان در ادامه گزارش مطرح خواهد شد.

 

دکتر نجفی دبیر علمی همایش فوق طی مصاحبه‌ با خبرنگار روابط عمومی مرکز قلب تهران هدف از همایش فوق را چنین عنوان نمود:

 

ضمن عرض سلام،

 

- این همایش دومین همایشی است  که در رابطه‌ با موضوع مدیریت خون بیمار برگزار می شود و زمانی برگزار می شود که نزدیک هستیم به هفته جهانی که به همین نام نام گذاری  شده . ما هدفمون از برگزاری این همایش این است که این ایده‌ی مربوط به مدیریت خون بیمار که ایده‌ی نسبتاً جدیدی هست را ترویج دهیم و همکاران و همه‌ی کادر درمانی را با آن آشنا کنیم. در واقع مدیریت خون بیمار مشتمل بر اقداماتی است که موجب می شود از خون درست و به جا استفاده شود و از موارد نادرست کاربرد آن پرهیز شود که هم عوارض پیشگیری شود و هم این که ما بتوانیم برای بیمار یک وضعیت کیفیت زندگی خوب را فراهم کنیم در واقع ما الان در مقطعی هستیم که بعد از این که خون با عنوان یک نجات دهنده همیشه مطرح می شد حالا خون عوارضش بعضی وقت ها می تواند قالب شود و فوایدش موجب مشکلات شود بنابراین رعایت این نکات و توجه به مطالبی که در مدیریت خون بیمار در نظر گرفته می شود کمک می کند به این که آن عوارضی که از استفاده نادرست از خون ناشی می شود جلوگیری شود .کلا مدیریت خون بیمار چند وجه مهم دارد که مهم ترین وجهش این است که خود بیمار در تشخیص و درمان خود مشارکت کند و دقیقاً بداند که چه کاری برای او انجام می شود. وجه دیگر این است که ما از وسایل و تجهیزاتی که داریم درست استفاده کنیم که حداقل خون هدر رفته بیمار را داشته باشیم. و مطلب دیگر این که زمانی که بیمار نیاز به یک عمل جراحی دارد یا در بیمارستان بستری می شود با روش هایی غیر از تزریق خون بتوانیم کم خونیش را بر طرف کنیم. این ها به همراه استفاده از وسایل مناسب و داروهایی که کنترل درست و استفاده صحیح از داروهایی که برای کنترل انعقاد به کار می رود همه دست به دست هم می دهند و در واقع مدیریت خون را تشکیل می دهند.

 

آقای دکتر با توجه به استقبالی که از این همایش علمی شده بود امکان این هست که در سال‌های آینده هم شاهد باشیم که از این همایش های علمی برگزار شود؟

- بله امیدواریم که همان طور که عرض کردم این بحث به‌عنوان یک فرهنگ سازی و برای گسترش آن اقدامات لازم انجام شود و طبیعتاً لازم است  برای این که بحث بهتر در بین کادر درمانی و همکاران موضوعیت پیدا کند ، به طور مستمر اقداماتی انجام شود. از جمله برگزاری همایش‌های دیگر . البته ما در این همایش یک بیانیه‌ای هم آماده کردیم که در اختیار رسانه‌ها و سازمان‌ انتقال خون قرار می‌دهیم  تا بتوانیم مفاد آنرا بهتر پیگیری کنیم .در واقع در آن بیانیه‌ هم تأکید بر اقداماتی شده که لازم است انجام شود تا بتوانیم بهتر مدیریت خون را در مراکز درمانی مستقر کنیم.

 

در کنار این سمینار کارگاه اتولوگ و کارگاه علمی نیز برگزار گردید هم‌چنین نمایشگاهی از ادوات و تجهیزات پزشکی مرتبط با موضوع سمینار توسط شرکت‌های تجهیزاتی شامل فرداورآزما ایرانیان، گیتی تجهیزات طب، Actover، برسیان دارو، پویش دارو و بایر پارسیان تشکیل گردید.تعداد بازدید : 794
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 04:07- 1399/7/2
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل