مرکز قلب تهران

راهنمای شما برای کنترل پر فشار ی خون


فشار خون بالا و پیش فشار خون چیست ؟


فشار خون نیروی خون در مقابل دیواره سرخرگها می باشد . فشار خون در طول روز كاهش و افزایش می یابد . زمانیكه فشار خون به شكل دایمی بالا بماند گفته می شود كه فرد دچار پرفشاری خون شده است.
اصطلاح پزشكی برای افزایش فشار خون، هیپرتانسیون می باشد . فشار خون بالا از این جهت خطرناك می باشد كه سبب می گردد قلب به شدت فعالیت نموده و همچنین در روند تصلب شرایین (سفت شدن دیواره سرخرگها ) دخیل می باشد . پر فشاری خون همچنین خطر بیماریهای قلبی و سكته را افزایش می دهد . (جدول 1 را ببینید). پر فشاری خون همچنین ممكن است منجر به نارسایی قلبی ، بیماری كلیوی و كوری شود .سطح فشار خون 90/140 میلی متر جیوه یا بیشتر بالا در نظر گرفته می شود . در حدود دوسوم افراد با سن بیش از 65 سال دچار افزایش فشار خون می باشند . اگر فشار خون شما بین 80/120 میلیمتر جیوه و 89/139 میلیمتر جیوه باشد شما دچار پیش فشار خون هستید . این بدان مفهوم است كه شما در حال حاضر دارای فشار خون بالا نمی باشید اما احتمالا در آینده دچار آن می شوید مگر آنكه تغییرات ذكر شده در جدول 2 را در شیوه زندگی خود انجام دهید افرادی كه در سن 55 سالگی دچار افزایش فشار خون نمی باشند از احتمال 90 درصدی ایجاد آن در طول زندگی برخوردار می باشند . در نتیجه فشار خون بالا حالتی است كه اكثر افراد در یك نقطه از زندگی به آن دچار می شوند .
هر دو عدد فشار خونی كه اندازه گیری می شود مهم می باشد ، اما برای افراد 50 سال یا بیشتر ، فشار خون سیستولیك تشخیص بهتری از افزایش فشار خون را در اختیار قرار می دهد . در هنگام قرائت فشار خون عدد بالاتر فشار خون سیستولیك می باشد كه در صورتی كه 140 میلیمتر جیوه یا بیشتر از آن باشد بالا در نظر گرفته می شود .
 
 

1- در بزرگسالان 18 سال یا بیشتری كه به علت افزایش فشار خون دارو مصرف نمی كنند و دچار بیماری خطرناك حادی نمی باشند .
2- در صورتیكه فشار خون سیستولیك و یا دیاستولیك در دو گروه مجزا باشند ، حالت كلی مربوط به گروه بالاتر می باشد
3- میلی متر جیوه
 
 

شما چگونه می توانید از افزایش فشار خون پیشگیری نموده و آنرا كنترل نمایید ؟


اگر شما دچار پر فشاری خون هستید ، شما و پزشكتان می بایست به عنوان یك تیم جهت كاهش آن اقدام نمایید . هردوی شما می بایست در مورد فشار خون هدفتان به توافق برسید . هر دوی شما باید پایبند یك برنامه بوده و زمان خود را صرف دستیابی به هدف كنید .
فشار خون معولا به میلی متر جیوه (mmHg) اندازه گیری می شود و به صورت 2 عدد ثبت می شود : فشار خون سیستولیك (زمانیكه قلب دارای ضربان است ) برروی فشار خون دیاستولیك (زمانیكه قلب بین ضربانها شل می شود ) . برای مثال (mmHg) 80/0130 از پزشك خودبخواهید تا فشار خون فعلی شما و سطح فشار خون هدفتان را برای شما یادداشت كند . كنترل فشار خون شما در منزل بین ویزیت های پزشكتان می تواند سودمند باشد . شما ممكن است بخواهید یكی از اعضا خانواده تان را زمانیكه پزشك را ملاقات می كنید همراه خود بیاورید . آگاهی یكی از اعضا خانواده در مورد ابتلاء شما به افزایش فشار خون و همچنین آنچه شما جهت كاهش فشار خونتان نیاز دارید ، اغلب سبب تسهیل ایجاد تغییرات مورد نیاز جهت دستیابی به هدف می گردد .
اقدامات ذكر شده در این متن به شما در كاهش فشار خونتان كمك می كند . اگر دچار فشار خون طبیعی یا پیش فشار خون هستید ،‌پیروی از این اقدامات به شما در پیشگیری از ایجاد فشار خون بالا كمك می نماید . اگر شما دچار افزایش فشار خون هستید ، تبعیت از این اقدامات به شما در كنترل فشار خونتان كمك می كند .
این كتابچه برای كمك به شما جهت انطباق با یك شیوه زندگی سالمتر و یادآوری مصرف داروهای كاهش دهنده فشار خون نسخه شده، طرح ریزی شده است . پیروی از این اقدامات به شما در پیشگیری و كنترل افزایش فشار خون كمك می كند . در حالیكه شما این مطالب را می خوانید با خود فكر كنید : من می توانم آنها را انجام دهم
 
 

كاهش فشار خون شما از طریق دستیابی به وزن سالم


تعیین وزن هدف شما
داشتن وزن بالا یا چاقی خطر ایجاد افزایش فشار خون را بالا می برد . در نتیجه هر چه میزان وزن شما افزایش یابد ، فشار خونتان هم بیشتر می شود . كاهش 10 پوند (5/4 كیلوگرم) از وزن می تواند سبب كاهش فشار خون شما شود .
همچنین كاهش وزن در افرادی كه در حال حاضر اضافه وزن داشته و مبتلا به افزایش فشار خون می باشند دارای بیشترین اثر می باشد . همچنین اضافه وزن وچاقی از عوامل خطر زای ابتلا به بیماریهای قلبی نیز می باشند . همچنین افزایش وزن همچنین احتمال افزایش كلسترول و ایجاد بیماری قند خون (دیابت) را نیز كه خود 2 عامل خطرزای دیگر ابتلا به بیماری قلبی را هستند بیشتر می كند . دو روش اصلی جهت تعیین اینكه فرد دچار چاقی با اضافه وزن می باشد ، وجود دارند . شاخص توده بدنی یا BMI و دور كمر.
BMI یك شاخص سنجش قد شما نسبت به وزنتان می باشد و تخمینی از میزان چربی كلی بدن را در اختیار قرار می دهد (كه سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماریهای مربوط به اضافه وزن می گردد.)
BMI به تنهایی میزان خطر را تعیین نمی كند ، برای مثال در یك فرد بسیار عضلانی یا فرد دچار ورم بدن بدلیل احتباس مایع (كه ادم نامیده می شود )، BMI ممكن است میزان چربی بدن را بیش از حد تخمین بزند در افراد سالمند یا افرادی كه عضلات خود را از دست می دهند ممكن است BMI میزان چربی بدن را كمتر از حد تخمین بزند.
به این دلیل اغلب همزمان دور كمر هم اندازه گیری می شود . دلیل دیگر این است كه وجود چربی زیاد در شكم همچنین سبب افزایش خطر بیماری می شود . دور كمر بیش از 35 اینچ (90 سانتیمتر) در زنان و بیش از 40 اینچ (100سانتیمتر) در مردان بالا در نظر گرفته می شود .
جدول 3 را برای تخمین تقریبی BMI‌ خود بكار ببرید . از جدول 4 هم استفاده كنید تا ببینید دارای وزن طبیعی ، اضافه وزن یا چاقی هستید . اضافه وزن به صورت BMI‌ 25 تا 9/29 و چاقی به صورت BMI مساوی یا بیشتر از 30 تعریف می شود .
 

 


اگر شما براساس مطالب جدول 4 جزء گروه چاق قرار دارید در معرض افزایش خطر بیماریهای قلبی قرار داشته و نیازمند كاهش وزن هستید . همچنین اگر شما دچار اضافه وزن هستید و واجد 2 یا تعداد بیشتری از عوامل خطرزای ابتلا به بیماری قلبی می باشید ضروری است كه وزن خود را كاهش دهید (جدول 1 را ببینید) اگر در گروه با وزن طبیعی هستید و یا دچار اضافه وزن بوده ونیاز به كاهش وزن ندارید ، اما همچنان می بایست مراقب باشید وزنتان افزایش نیابد.
اگر شما نیاز دارید وزنتان را كاهش دهید مهم است كه این كار را اهسته انجام دهید. بیش ازنیم پوند (225 گرم) تا 2 پوند (900 گرم) در هفته وزن خود را كاهش ندهید. ابتدا با هدف كاهش 10 درصد وزن فعلی خود آغاز كنید این روش سالمترین راه جهت كاهش وزن می باشد و بیشترین احتمال موفقیت طولانی مدت را دارا می باشد .
هیچ فرمول جادویی برای كاهش وزن وجود ندارد . تنها شما می بایست كالری كمتری نسبت به آنچه كه در فعالیت های روزانه می سوزانید، مصرف نمایید . اینكه شما روزانه چه میزان كالری می سوزانید بستگی به عواملی همچون اندازه بدنتان ومیزان فعالیت جسمانی شما دارد (جدول 5 را ببینید) .
هر پوند معادل 3500 كالری است . در نتیجه جهت كاهش 1 پوند در هفته شما می بایست روزانه 500 كالری كمتر مصرف كنید یا 500 كالری بیش از حد معمول روزانه بسوزانید. بهترین روش این است كه كمتر غذا مصرف نموده و از لحاظ جسمانی هم فعالتر شوید . در مورد اندازه واحدهای غذایی هم دقت لازم را مبذول دارید . نه تنها آنچه شما می خورید مهم است بلكه تعداد واحدهای غذایی هم اهمیت دارد .
زمانیكه وزن خود را كاهش می دهید، اطمینان پیدا كنید كه برنامه غذایی شما سالم بوده و شامل انواع گوناگونی از غذاها باشد. یك برنامه غذایی مطلوب در جدول 6 ارائه شده است . برخی توصیه ها راجع به كاهش كالری برنامه غذایی در جدول 8 ارائه شده است .
 
 

كاهش فشار خون با فعالیت جسمانی


فعال بودن از لحاظ جسمانی مهمترین اقدامی می باشد كه شما می توانید جهت كنترل و پیشگیری از فشار خون بالا انجام دهید . این امر همچنین به شما جهت كاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی كمك می كند.
فعال بودن از لحاظ جسمانی نیازمند تلاش زیادی نمی باشد . تمام آنچه شما نیازدارید 30 دقیقه فعالیت جسمانی با شدت متوسط در اكثر روزهای هفته می باشد . نمونه های چنین فعالیتهایی قدم زدن سریع ، دوچرخه سواری ، جاروكردن برگها و باغبانی می باشد. برای نمونه جدول 5 را ببینید .
شما همچنین می توانید این 30 دقیقه را به 3 دوره كوچكتر دست كم 10 دقیقه ای تقسیم كنید . برای مثال بجای آسانسور از پله ها استفاده كنید ، یك یا 2 ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید یا اتوموبیل خود را در حداكثر فاصله ممكن از محل كار پارك كنید.
اگر پیش از این 30 دقیقه فعالیت جسمانی با شدت متوسط را انجام می دادید، شما با افزایش فعالیت می توانید از فواید اضافی بهره مند گردید . سعی كنید كم كم زمان فعالیت خود و همچنین شدت آنرا افزایش دهید .
 


اكثر افراد قبل از آغاز فعالیت جسمانی متوسط نیازمند مشاوره با پزشك نمی باشند . شما اگر دچار مشكل قلبی هستید یا قبلا دچار حمله قلبی شده اید ، اگر سن شما بالاتر از 50 سال است و قبلا فعالیت جسمانی با شدت متوسط را انجام نداده اید ، اگر دارای سابقه خانوادگی بیماری قلبی در سن پایین یا هرگونه بیماری جدی دیگری می باشید، قبل از شروع فعالیت باید با پزشك خود مشورت كنید .
 
 

كاهش فشار خون با تغذیه صحیح


ممكن است آنچه شما می خورید احتمال ابتلا به پر فشاری خون را بیشتر كند . یك برنامه غذایی سالم هم خطر ایجاد پرفشاری خون را كاهش می دهد هم در صورت بالا بودن فشار خون سبب كاهش آن می شود . بعنوان یك برنامه غذایی كامل رژیم DASH را در نظر بگیرید (كه مخفف «رویكرد رژیمی جهت قطع پرفشاری خون» می باشد) . شما می توانید از طریق مصرف غذاهای حاوی مقادیر پایینی از چربی اشباع ، چربی كلی و كلسترول و سرشار از میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی كم چرب، فشار خون را كاهش دهید . برنامه غذایی DASH حاوی غلات سبوسدار ، گوشت مرغ، ماهی و آجیل بوده و میزان چربیها ، گوشت قرمز ، شیرینی جات و نوشیدنی های شیرین در ان اندك می باشد . همچنین غنی از پتاسیم، كلسیم و منیزیم و همچنین پروتئین و فیبر می باشد . مصرف غذای كم نمك و كم سدیم، همچنین فشار خون را كاهش می دهد .
جدول 6 واحدهای غذایی و گروه های غذایی در رژیم غذاییDASH را بیان می كند . تعداد واحدهای غذایی مناسب برای شما بسته به نیاز كالری شما ممكن است متفاوت باشد. برنامه غذایی DASH همچنین حاوی واحدهای غذایی روزانه بیشتری از میوه ها، سبزیجات و غلات نسبت به مقدار مورد مصرف شما می باشد . این غذاها حاوی فیبر بالا بوده و مصرف زیاد آنها موقتا ممكن است سبب بروز اسهال و آروغ زدن شود . جهت عادت كردن به رژیم غذایی DASH به تدریج واحدهای غذایی میوه ،سبزیجات و غلات خود را افزایش دهید . جدول 7 نشان دهنده نكاتی در مورد چگونگی انطباق با برنامه غذایی DASH است.
یك روش مطلوب جهت تغییر رژیم غذایی معمولی به رژیم غذایی DASH‌یادداشت كردن ان چیزی است كه شما در طول روز می خورید .
هرچه می خورید، زمان آن، میزان آن و چگونگی آنرا یادداشت نمایید. هنگامی كه شمادر یك وعده غذای زیادی می خورید یا در هنگام مشاهده تلویزیون یا در میان وعده ها از غذای پرچرب استفاده می كنید به آن توجه نمائید. این كار را برای چند روز انجام دهید . شما قادر خواهید بود بررسی كنید كه چه زمانی نیاز دارید تا تغییرات را آغاز نمایید .
اگر می خواهید وزن خود را كاهش دهید شما باید برنامه ای را انتخاب كنید كه حاوی كالری كمتری باشد . شما همچنین می توانید از برنامه غذایی DASH‌ استفاده كنید اما آنرا با كالری كمتری اجرا نمایید (جدول 8 را ببینید ) .همچنین یادداشت روزانه غذایی می تواند كمك كننده باشد . این امر به شما كمك می كند كه مشخص كنید مواردی وجود دارد كه شما غذا می خورید اما واقعا گرسنه نیستید یا اینكه شما در چه مواردی می توانید غذاهای كم كالری را جایگزین غذاهای پركالری كنید .
 

جدول 7 :نكاتی در مورد تبدیل رژیم غذایی به برنامه DASH


• تغییرات را به صورت آهسته انجام دهید . یك واحد غذایی از سبزی یا میوه را به ناهار یا شام اضافه كنید .
• تنها نصف میزان كره گیاهی یا حیوانی راكه درحال حاضر استفاده می كنید،
مصرف نمایید .
• اگر در هضم محصولات لبنی دچار مشكل هستید ، از قطره ها یا قرص های آنزیم لاكتاز استفاده كنید كه در سوپر ماركتها و داروخانه ها وجود دارند یا شیر بدون لاكتوز را بخرید كه آنزیم لاكتاز به آن اضافه شده است .
• سعی كنید با استفاده از غذاهای حاوی غلات سبوسدار شامل گندم سبوسدار یا محصولات غله ای سبوسدار سایر مواد مغذی خود شامل ویتامین های B را تامین نمایید .
• تنوع واحدهای غذایی را افزایش دهید . در هر بار غذا خوردن 2 واحد غذایی از میوه و یا سبزی استفاده كنید یا میوه ها را به عنوان میان وعده استفاده نمایید .
• ازگوشت به عنوان جزئی از غذا استفاده نمایید نه اصل غذا . سعی كنید آنرا كباب كنید . 2 یا بیشتر وعده بدون گوشت در هفته داشته باشید..
• از میوه ها و غذاهای كم چرب به عنوان میان وعده و دسر استفاده كنید .
 
 

جدول8 :چگونه با برنامه غذایی DASH وزن خود را كاهش دهیم .


برنامه غذایی DASH جهت كاهش وزن تدوین نشده است . اما در عوض غنی از غذاهای با كالری اندك هم چون میوه ها و سبزیجات می باشد . شما می توانید از طریق جایگزین نمودن غذاهای پركالری با میوه ها و سبزیجات، كالری رژیم مربوطه را كاهش دهید . همچنین این امر سبب می شود كه دستیابی به اهداف رژیم DASHتسهیل گردد . در اینجا مثال هایی بیان شده است :
 

جهت افزایش میوه ها :


• یك سیب متوسط را بجای 4 نان شیرینی كوچك استفاده كنید . شما 80 كالری را كاهش می دهید .
• یك چهارم فنجان زرآلوی خشك را بجای یك كیسه ژامبون 2 اونسی (56 گرم) استفاده كنید . شما 230 كالری را كاهش می دهید .
 

جهت افزایش سبزیجات :


• از همبرگری استفاده كنید كه بجای 6 اونس (170 گرم) گوشت حاوی 3 اونس (85 گرم)گوشت باشد . نصف فنجان هویج و نصف فنجان از واحد غذای اسفناج را اضافه كنید. شما بیش از 200 كالری را كاهش می دهید .
• بجای 5 اونس (140 گرم) مرغ ، 2 اونس (56 گرم) مرغ را كباب نموده و یك و نیم فنجان سبزیجات خام به آن اضافه كنید . از یك میزان اندك روغن سبزیجات هم می توانید استفاده كنید . شما 50 كالری را كاهش می دهید .
 

جهت افزایش محصولات لبنی كم چرب یا بدون چربی این نكته ها را جهت كاهش كالری فراموش ننمایید:


• از نصف فنجان ماست كم چرب بجای یك و نیم اونس (42 گرم) شكلات شیری استفاده كنید. شما 110 كالری را كاهش می دهید.
• از چاشنی های كم چرب یا بدون چربی مانند سس سالاد بدون چربی استفاده كنید .
• مقدار كمتری غذا استفاده كنید . میزان غذا را به شكل تدریجی كاهش دهید.
• جهت كاهش مصرف چربی كل از محصولات لبنی كم چرب یا بدون چربی استفاده نمایید
• جهت بررسی محتوای چربی غذاهای بسته بندی شده به بر چسب تغذیه ای نگاه كنید . مواردی كه با عنوان كم چرب یا بدون چربی مشخص شده اند لزوما حاوی كالری كمتری نسبت به موارد معمول نمی باشند . در مورد نحوه قرائت برچسب تغذیه ای به جدول 11 مراجعه نمایید .
• از مصرف غذاهای حاوی میزان زیاد شكر افزوده شده مانند كیك ، ماست طعم دار ، آب نبات ، بستنی ، شربت ، نوشابه های معمولی و نوشیدنی های میوه ای پرهیز نمایید .
• از میوه های كنسرو شده در آب خود (كمپوت) استفاده كنید.
• بعنوان میان وعده از میوه ها ، سبزیجات ، پف فیل بدون نمك و بدون كره یا نان استفاده كنید .
• آب زیاد بنوشید .
 
 

ادویه بیشتر و نمك كمتر بریزید .


 
یك جزء مهم تغذیه سالم انتخاب غذایی است كه حاوی نمك (كلرید سدیم ) و سایر اشكال سدیم كمتری باشد . استفاده از سدیم كمتر نكته اساسی جهت حفظ فشار خون در یك سطح سالم می باشد .
اكثر افراد سدیم و نمك بیشتری نسبت به آنچه كه نیاز دارند مصرف می كنند .
برخی افراد مانند آمریكایی های آفریقایی تبار و سالمندان بویژه به سدیم و نمك حساس می باشند و باید بخصوص نسبت به مقدار مصرف خود دقت نمایند .
اكثر افراد می بایست بیش از 4/2 گرم (2400 میلی گرم) سدیم در روز استفاده نكنند . این میزان معادل 6 گرم (حدود 1 قاشق غذا خوری ) نمك خوراكی در روز می باشد . برای افراد دچار افزایش فشار خون ، پزشك ممكن است میزان كمتری را توصیه نماید . 6 گرم شامل تمام نمك وسدیم مصرف شده است یعنی میزانی كه سر سفره و در غذا استفاده می شود .
پیش از جایگرین نمودن نمك ، شما باید با پزشك خود مشورت نمایید بویژه اگر فشارتان بالا باشد چرا كه برای مثال استفاده از كلرید پتاسیم ممكن است در افراد دچار برخی بیماریها خطرناك باشد .
جدول 9 مطرح كننده نكاتی در مورد چگونگی انتخاب و آماده سازی غذاهای حاوی سدیم و نمك كم می باشد . شما توسط گیاهان خشك ، ادویه ها ، سیر و پیاز می توانید غذاهای ادویه دار را بدون نمك و سدیم بپزید . هیچ دلیلی وجود ندارد كه اگر شما نمك كمتری مصرف كنید غذای شما كمتر مطبوع و خوشمزه باشد. جدول 10 را از لحاظ برخی ایده های خوب در مورد برخی ادویه ها ببینید . گیاهان و ادویه های مزبور را تجربه كنید. در شروع مقادیر كم را اضافه كنید تا ببینید آیا خوشتان می آید؟
 

خرید كردن غذاهایی كه به شما كمك می كنند تا فشار خون را كاهش دهید .


در هنگام خرید شما با دقت و توجه به برچسب غذایی می توانید سدیم كمتری مصرف كنید . سدیم در حالت طبیعی در بسیاری غذاها یافت می شود . اما غذاهای فرآوری شده مسوول اكثر نمك و سدیم مورد مصرف آمریكایی ها می باشد. غذاهای فرآوری شده حاوی نمك زیاد شامل سبزیجات و سوپهای كنسرو شده معمولی، شامهای منجمد، گوشت های فرآوری شده ، محصولات غله ای آماده مصرف و چیپسها و سایر تنقلات پرنمك دیگر می باشند .
از برچسب های غذایی جهت انتخاب غذاهای حاوی سدیم كمتر استفاده كنید . جدول 11 نشان دهنده چگونگی مطالعه و مقایسه برچسب های تغذیه ای می باشد .
پس از مطالعه برچسب های تغذیه ای شما ممكن است توجه كنید كه بسیاری غذاها حاوی سدیم زیاد می باشند شامل پودر نان پزی ، سس سویا ، مونوسدیم گلوتامات (MSG) و برخی داروهای آنتی اسید .
 

جدول 9: نكاتی در مورد كاهش میزان مصرف نمك و سدیم


• از سبزیجات تازه، منجمد یا كنسرو شده بدون نمك اضافی استفاده كنید.
• از گوشت قرمز، مرغ و ماهی تازه بجای انواع كنسرو یا فرآوری شده استفاده نمائید.
• از گیاهان خشك، ادویه ها و طعم دهنده های بدون نمك در طبخ غذا و سر سفره استفاده نمائید.
• ماكارونی، برنج و غلات را بدون نمك بپزید. از مصرف برنج، ماكارونی و مخلوط غلات طعم دار پرهیز كنید چرا كه اغلب حاوی نمك اضافی می باشند.
• از آن غذاهای حاضری استفاده كنید كه حاوی نمك كمتری می باشند. از مصرف شامهای منجمد، پیتزا، غذاهای بسته بندی، سوپها و آبگوشتهای كنسرو شده و چاشنیهای سالاد كه اغلب حاوی سدیم بالایی می باشند پرهیز كنید.
• غذاهای كنسرو شده مانند تن را بشویید تا سدیم آنها برداشته شود.
• در صورت در دسترس بودن، از انواع كم سدیم یا بدون نمك غذاها استفاده كنید. از رهنمودهای جدول 11 جهت بررسی چگونگی استفاده از برچسب غذایی استفاده كنید.
• از غلات آماده مصرف كم سدیم، برای صبحانه استفاده كنید.
 توصیه هایی در مورد الكل:


مطابق دستور اسلام الكل ننوشید اگر پیرو سایر ادیان الهی می باشید توجه داشته باشید كه مصرف زیاد الكل می تواند سبب افزایش فشار خون شود. همچنین برای كبد، مغز و قلب خطرناك است. نوشیدنیهای الكلی همچنین حاوی كالری می باشند كه در صورت تمایل به كاهش وزن مشكل زاست. اگر الكل مصرف می كنید مقدار ان فقط در حد متوسط باشد  
 

كنترل استفاده از داروهای فشار خون


اگر شما دارای فشار خون بالا هستید، تغییرات عادات غذایی ذكر شده در فوق ممكن است فشار خون شما را به میزان كافی كاهش دهد. اگر این امر رخ نداد شما باید از داروها استفاده كنید.
حتی اگر شما نیاز به استفاده از دارو داشته باشید، شما همچنان باید اصلاحات در شیوه زندگی را انجام دهید. انجام این كار به داروهای شما اجازه می دهد تا بهتر عمل كنند و فشار خون را به میزان مورد نیاز كاهش دهند.
داروهای مختلفی جهت كاهش فشار خون در دسترس هستند كه به روشهای مختلف عمل می نمایند. بسیاری از افراد نیاز دارند كه جهت كاهش فشار خون خود به سطوح سالم، از 2 یا تعداد بیشتری از این گروههای دارویی استفاده كنند.
جدول 12 را برای مرور گروههای اصلی داروهای كاهش دهنده فشار خون و نحوه عملكرد آنها مطالعه كنید. وقتی می خواهید درمان دارویی را آغاز كنید با پزشك خود در مورد داروی صحیح و دوز آن مشورت كنید. اگر دچار عوارض جانبی شدید در مورد اصلاح دارو با پزشك مشاوره نمائید. اگر در مورد هزینه دارو نگرانی دارید به پزشك یا داروساز بگوئید. چرا كه ممكن است داروهای ارزانتر یا اشكال تولید داخل ( یا ژنریك) دارو در دسترس باشد.
 

جدول 13: نكاتی در مورد بخاطر داشتن مصرف داروهای فشار خون


• یك تصویر مورد علاقه ازخودتان یا فرد مورد علاقه تان را روی یخچال قرار دهید كه روی آن نوشته شده «یادت باشد قرصهای فشار خونت را بخوری»
• داروهای فشار خون خود را روی میز پهلوی بستر خوابتان در شب قرار دهید.
• درست پس از مسواك زدن داروهای فشار خون خود را مصرف كنید و جهت یادآوری محل نگهداری دارو و مسواك را یكجا قرار دهید.
• نوشته هایی را در مكانهای قابل مشاهده جهت یادآوری برای مصرف دارو بچسبانید. این نوشته ها را می توانید روی یخچال، آینه دستشویی یا در منزل بچسبانید.
• با یكی از رفقای صمیمی تان كه او هم دارو مصرف می كند هماهنگ نموده و قرار بگذارید هر روز به یكدیگر اطلاع دهید كه «داروی خود را مصرف كن.»
• از بچه ها یا نوه هایتان بخواهید كه هر روز با شما در تماس باشند. این راه، روش مطلوبی جهت در تماس بودن با یكدیگر است. همچنین كوچكترها دوست دارند به بزرگترها كمك كنند.
• داروهای خود را در جعبه های روزانه و هفتگی قرار دهید كه برای تهیه در داروخانه ها وجود دارند.
• اگر كامپیوتر شخصی دارید، طوری آنرا برنامه ریزی كنید كه هر روز به شما یادآوری كند كه داروهایتان را مصرف كنید یا با مراكز رایگانی تماس بگیرید كه یك پیام الكترونیكی یادآوری روزانه برای شما بفرستند.
• یادتان باشد كه نسخه تان را تجدید كنید. هر بار كه نسخه تان را خریداری می كنید روی تقویم تاریخ یك هفته قبل از آنكه داروهایتان تمام شود را مشخص نمایید.
این مساله مهم است كه شما داروهای خود را طبق دستور مصرف نمایید چرا كه این امر به شما در پیشگیری از حمله قلبی، سكته و نارسایی قلب (حالتی كه در آن قلب نمی تواند مقدار مورد نیاز خون بدن را تأمین نماید) كمك می نماید.فراموش كردن مصرف دارو بسیار رخ می دهد. در نتیجه زمان مصرف دارو را هنگام صبح یا موقع مسواك زدن دندانها قرار دهید تا مصرف دارو به شكل یك جزء روزمره از زندگی شما در آید. جدول 13 را جهت مرور نكاتی كه به شما در به یادآوردن مصرف داروهای ضد فشار خون كمك می كنند، مطالعه نمائید.
شما ممكن است از دارو استفاده نمایید اما فشار خون شما همچنان تحت كنترل نباشد. همه افراد (بویژه افراد سالمند) میبایست در مورد كاهش فشار خونشان به زیر 140/90 میلیمتر دقت نمایند. اگر فشار شما بیش از این میزان است با پزشك خود در مورد تنظیم داروها یا ایجاد تغییرات در شیوه زندگی جهت كاهش فشار خون به سطوح طبیعی مشورت كنید. برخی داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد درد یا ضد التهاب مفصل و مكملهای غذایی مانند افدرا و ... می توانند فشار خون شما را افزایش دهند. حتماً به پزشك خود در مورد داروهای غیر تجویز شده مورد مصرف اطلاعات لازم را بدهید و از وی بپرسید كه آیا استفاده از آنها كنترل فشار خونتان را دشوارتر می نماید یا خیر.
 

اقداماتی كه شما می توانید جهت كاهش فشار خون خود انجام دهید؟


بخاطر داشته باشید : شما می توانید آنها را انجام دهید.

1- حفظ وزن سالم


• با مشاور بهداشتی خود مشورت كنید كه آیا شما نیازمند كاهش وزن هستید؟
• اگر نیاز به كاهش وزن دارید توسط یك برنامه غذایی سالم و انجام فعالیت جسمانی به آهستگی آن را كاهش دهید.

2- انجام فعالیت جسمانی


• شركت در فعالیت جسمانی برای زمان كلی 30 دقیقه در اكثر روزهای هفته
• برنامه روزمره خود را با فعالیتهای جسمانی با شدت متوسط مانند قدم زدن همراه نمائید.

3- تبعیت از یك برنامه غذایی سالم


• یك برنامه غذایی سالم حاوی غذاهایی با میزان پائین چربی اشباع، چربی كلی و كلسترول و سرشار از میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی كم چرب مانند برنامه غذایی DASH را تهیه نمائید.
• هر چه در طول روز می خورید و می آشامید یادداشت نمائید. موارد موفقیت یا موارد نیازمند بهبود را یادداشت كنید.
اگر می خواهید وزن خود را كاهش دهید، یك برنامه غذایی با كالری كمتر را انتخاب كنید.

4- سدیم رژیم غذایی خود را كاهش دهید.


• غذاهای حاوی سدیم كمتر را انتخاب كنید.
• از ادویه ها، سیر و پیاز جهت طعم دادن به غذای خود بدون افزودن سدیم استفاده كنید.

5- مطابق دستور اسلام الكل مصرف نكنید در غیر این صورت مصرف الكل خود را محدود كنید.


• علاوه بر اثر در افزایش فشار خون، مصرف زیاد الكل سبب افزودن كالری غیر ضروری به رژیم غذایی می شود.
• اگر از نوشیدنیهای الكلی استفاده می كنید میزان آن متوسط باشد (روزانه یك نوشیدنی برای زنان و روزانه 2 نوشیدنی برای مردان).

6- مصرف طبق دستور داروهای تجویز


• اگر شما جهت كاهش فشار خون نیازمند دارو هستید، همچنان می بایست تغییرات ذكر شده در بالا در شیوه زندگی خود را انجام دهید.
• از یادداشت نوشتن و سایر روشهای یاداوری برای مصرف به موقع دارو استفاده كنید. از خانواده خود جهت یادآوری با تماس تلفنی و پیامك كمك بخواهید.
 

سوالاتی كه شما در صورت ابتلاء به افزایش فشار خون باید از پزشك خود بپرسید؟


• فشار خون من چند می باشد؟
• فشار خون هدف برای من چه میزانی است؟
• آیا فشار خون من به حد كافی تحت كنترل است؟
• آیا فشار خون سیستولیك من بسیار بالا است (بالای 140)؟
• وزن سالم برای من چه میزانی است؟
• آیا رژیم غذایی جهت كاهش وزن (در صورت نیاز) و كاهش فشار خون من وجود دارد؟
• آیا برنامه سلامت توصیه شده ای وجود دارد كه تبعیت از آن به من در كاهش فشار خون كمك كند؟ (در صورتیكه نیازمند كاهش وزن نباشم)
• آیا آغاز فعالیت جسمانی منظم برای من ایمن و بی خطراست.
• نام داروی فشار خون من چیست؟ آیا این نام اصلی آن است یا نام تجاری اش؟
• عوارض جانبی احتمالی داروی من چیست؟ (اطمینان حاصل نمایید كه پزشك شما می داند كه شما به چه چیزهایی آلرژی دارید و از تمام داروهای مصرفی شما شامل داروهای بدون نسخه، ویتامینها و مكملهای غذایی آگاه می باشد)
• چه ساعتی از روز من باید داروهای فشار خون خود را استفاده كنم؟
• آیا باید دارو را با غذا مصرف كنم؟
• آیا زمانیكه از دارو استفاده می كنم، غذاها، نوشیدنیها و مكملهای غذایی خاصی وجود دارند كه من باید از استفاده از آنها پرهیز نمایم.
• اگر من در زمان مقرر مصرف داروی فشار خون، آنرا فراموش كنم چه كار باید بكنم؟ آیا به محض به خاطر آوردن باید آنرا مصرف كنم یا صبر كنم كه زمان دوز بعدی فرا رسد؟
 

برنامه بیماریابی از نظر پر فشاری خون در ایران چگونه است؟


در ایران و در خانه های بهداشت تمام افراد 30 ساله و بزرگتر هر 3 سال یكبار از نظر پر فشاری خون انجام می گیرد . بهورزان افراد مبتلا را هر ماه و یا طبق دستور پزشك مراقبت می نمایند. پزشك نیز پیگیری و مراقبت را طبق نیاز یا3 ماه یكبارانجام می دهد و هر 6 ماه از نظر وقوع عوارض بررسی می نماید.
كار گروه خدمات پیشگیری به طور شدید توصیه می نماید كه پزشكان بزرگسالان 18 ساله و بزرگتر رااز نظر ابتلا به پر فشاری خون غربالگری نمایندو هر دو سال یكبار ان را تكرار نمایند.كتاب مرجع طب كودكان اندازه گیری فشار خون را از 3 سالگی در همه ویزیت های كودك سالم توصیه می نماید.
 

 تهیه و تنظیم : واحد پیشگیری مر كز قلب تهران - دكتر اكبر نیك پژوه


تعداد بازدید : 63076
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 01:59- 1399/12/12
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل