مرکز قلب تهران

من چگونه می توانم پر فشاری خون را کاهش دهم ؟


از طریق درمان پر فشاری خون، شما می توانید به پیشگیری از سکته مغزی ، حمله قلبی، نارسایی قلبی یا نارسایی کلیه کمک کنید . در این قسمت اقداماتی راکه شمامی توانید انجام دهید ذکر شده اند:
• اگر دچار اضافه وزن هستید، وزن خود را کاهش دهید .
• یک رژیم غذایی سالم حاوی مقادیر اندک چربی کل ، چربی اشباع ، چربی ترانس ، کلسترول و نمک استفاده کنید . بر استفاده از میوه ها ، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب تاکید نمایید.
• از لحاظ جسمانی فعال تر باشید .
• مطابق دستور صریح اسلام الکل ننوشید و در صورت پیروی از سایر ادیان الهی، مصرف الکل را به روزانه کمتر از یک نوشیدنی در زنان و 2 نوشیدنی در مردان محدود کنید .
• داروهای خود را بر طبق دستور پزشکتان مصرف کنید .
• بدانید که سطح فشار خون شما بایددرچه حدی باشد و آنرا در آن حد حفظ کنید .
 
بسیاری از افراد بدون آنکه بدانند ،دچار پر فشاری خون هستند . زمانی که شماازاین حالت آگاه شوید، می توانید میزان خطر خودرا کاهش داده وزندگی سالم تری داشته باشید.این امر مستلزم درمان مناسب وایجادبرخی از تغییرات در شیوه زندگی شما می باشد.البته که ارزش آنرا دارد .
 

چگونه من می توانم وزن خود را کاهش دهم ؟


افراد دچار اضافه وزن، فشار زیادی را به قلب خودشان وارد میسازند . با پزشک خود در مورد برنامه سالم غذایی صحبت کنید. زمانیکه شما وزن خود را کاهش می دهید، اغلب فشار خون شمانیز کاهش می یابد . استفاده از رژیم غذایی حاوی مقادیر اندک چربی اشباع و کلسترول، به شمادر پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی کمک می نماید.

من چگونه می توانم مصرف نمک را محدود کنم ؟


مصرف میزان زیاد نمک (سدیم)، در برخی از افراد سبب افزایش فشار خون می شود . چرا که سبب نگه داشتن میزان زیادی از مایع در بدن شما شده و بار زیادتری را بر روی قلب شما وارد می کند. ممکن است پزشک به شماتوصیه بکند که میزان مصرف نمک خودتان راکم کنید و به غذانمک اضافه نکنید. حتی ممکن است به شما بگوید که به طور کامل از مصرف نمک اجتناب کنید.
برچسب های غذایی را به خوبی بخوانید تا بفهمید که چه غذاهایی حاوی سدیم بیشتری هستند . یاد بگیرید که به جای نمک از گیاهان خشک و ادویه ها استفاده کنید .

چگونه من می توانم مصرف الکل را محدود کنم ؟


مطابق دستور صریح اسلام الکل ننوشید و در صورت پیروی از سایر ادیان الهی از پزشک خود بپرسید که ایا می توانید الکل مصرف کنید یا خیر و در صورت امکان چقدر؟ ممکن است مصرف روزانه بیش از دو نوشیدنی در مردان و مصرف بیش از یک نوشیدنی در زنان، منجر به افزایش فشار خون شود .
اگر قطع الکل توسط خود شما به تنهایی دشوار است، ازمشاورو گروههای اجتماعی کمک بگیرید .
 

چگونه من می توانم فعالیت جسمانی بیشتری داشته باشم ؟


زندگی غیرفعال یکی از عوامل خطرزای ابتلابه بیماری قلبی و سکته مغزی است . همچنین عدم فعالیت جسمانی ممکن است منجر به چاقی که یک عامل خطرزا ی ابتلا به پرفشاری خون است، بشود. فعالیت منظم جسمانی به کاهش فشار خون، کنترل وزن و کاهش استرس کمک می کند . بهترین راه این است که فعالیت جسمانی را به آهستگی آغاز کنیم و فعالیتی را انجام دهیم که از آن لذت ببریم ،مانند قدم زدن یا دوچرخه سواری. با پزشک خود در مورد برنامه مناسب برای خودتان صحبت کنید .
 

در مورد داروها من چه چیزهایی را باید بدانم ؟


ممکن است پزشک شما انواع متفاوتی از داروها را برای شما تجویز نماید . اگر شما نیاز به مصرف دارو دارید ناراحت وناامید نشوید . گاهی ممکن است پس از کنترل فشار خونتان، شما نیاز به مصرف دوز کمتری از داروداشته باشید، اما باید بدانید که شما همواره نیاز به درمان و مصرف دارو خواهید داشت .
مهم است که شما داروهای خودتان را درست طبق دستور پزشکتان مصرف کنید . هیچگاه سرخود درمان را قطع نکنید . اگر متعاقب مصرف دارو دچار مشکل یا عوارض جانبی بشوید، با پزشک خود مشورت کنید.
 

من چگونه می توانم بیشتر یاد بگیرم ؟


با پزشک ، پرستار یا مشاور سلامتی خود مشورت کنید . اگر مبتلا به بیماری قلبی می باشید یا قبلا دچار سکته مغزی شده اید، ممکن است اعضای خانواده شما در معرض خطر باشند . ایجاد تغییرات در شیوه زندگی آنها جهت کاهش میزان خطر مهم است .
شما می توانید از کتابچه ها و بروشورهای علمی جهت انتخاب زندگی سالمتر و کاهش میزان خطر ، کنترل بیماری و مراقبت از افراد مورد علاقه تان استفاده کنید .دانایی توانایی است بنابراین بیشتر بیاموزید و بیشتر زندگی کنید.

آیا پرسش یا توضیحی از پزشک خود دارید ؟


دقایقی را برای یادداشت سوالات خود در ملاقات بعدی خود با پزشکتان اختصاص دهید. برای مثال:
هر چند وقت یکبار من باید فشار خون خود را چک کنم ؟
 

  تهیه و تنظیم :
 واحد پیشگیری و آموزش همگانی مرکز قلب تهران
دکتر اکبر نیک پژوه

       


تعداد بازدید : 1171
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 01:14- 1399/12/12
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل