مرکز قلب تهران

بررسی طرح کوهورت تهران با حضور معاون وزیر، رئیس دانشگاه، رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس مرکز قلب تهران

۱۳۹۹/۰۴/۱۸

 


به گزارش روابط عمومی مرکز قلب تهران روز دوشنبه 17 تیر در جلسه ای با حضورآقای دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، آقای دکتر کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، آقای دکتر پورحسینی رئیس مرکز قلب تهران، آقای دکتر ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس مرکز تحقیقات تروما و جراحی سینا، آقای دکتر آخوندزاده قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، آقای دکتر نور بالا رئیس مرکز تحقیقات روان تنی،آقای دکتر سالاری فر معاون آموزشی مرکز قلب، آقای دکتر صادقیان معاون تحقیقات و پژوهش مرکز قلب و رئیس پژوهشکده بیماریهای قلب و عروق و همکاران مرکز تحقیقات و پژوهش مرکز قلب تهران، در سالن آموزش این مرکز برگزار شد.

در ابتدای جلسه همکاران پژوهشکده بیماریهای قلب و عروق  در مورد چگونگی انجام طرح کوهورت تهران و مراحل آن توضیح داده و نتایج نهایی مرحله اول طرح و نتایج اولیه فاز دوم مورد بحث قرار گرفت.

طرح کوهورت تهران با همکاری سه مرکز تحقیقاتی مرکز قلب تهران، مرکز تحقیقات تروما و پژوهش های جراحی بیمارستان سینا و مرکز تحقیقات طب روان تنی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف شناسایی شیوع و بروز و عوامل مؤثر بر بروز بیماری های قلب و عروق، سوانح و تصادفات، و اختلالات سایکوسوماتیک (شامل افسردگی، اضطراب، و رضایت از عملکرد اجتماعی) در سطح کلان شهر تهران به منظور کمک به بهبود سیاست گذاری در پیشگیری و درمان  از سال 1395 آغاز به کار کرده است. با استفاده از نمونه گیری تصادفی سیستماتیک و با استفاده از بانک اطلاعاتی شرکت مخابرات استان تهران، طی یک پیمایش تلفنی در فاز مقطعی از اردیبهشت 1395 تا 1398، از سطح کلان شهر تهران 4215 خانوار شامل 8297 نفر در طرح کوهورت تهران شرکت کردند.

یافته های طرح  در خصوص شیوع و عوامل خطر بیماری عروق کرونر

در مورد شیوع  بیماری عروق کرونر  بر اساس موارد ثابت شده این عدد 1/8% بوده است که با توجه به هرم جمعیتی ایران و یافته های طرح نگرانی از نظر افزایش دو برابری این بیماران در 20 سال آینده وجود دارد و لزوم برنامه های ملی برای پیشگیری از عوامل خطر  بیماری مطرح شد و مرکز قلب تهران به  تدوین برنامه جامعی در  این خصوص اقدام کرده است .

یافته های طرح در حوزه روانپزشکی

در بخش ارزیابی روانپزشکی، از General Health Questionnaire استفاده شد که نتایج به دست آمده نشان داد  در بین افراد بالای 15 سال 43 % دچار  افسردگی ( 8/36% آقایان و 5/48% خانمها ) و 2/40 % (2/31 آقایان و 48% خانمها ) دچار اضطراب هستند .

یافته های طرح در حوزه تروما

تعداد کل مصدومیت های نیازمند به درمان 602 مورد بود که 6/21% آنها منجر به بستری در بیمارستان شده بود. مصدومیت های ناشی از سقوط (3/25% ) و حوادث های ترافیکی (8/20%) به ترتیب دارای بیشترین فراوانی در بین حوادث و سوانحی هستند که تهرانی ها دچار آن شده اند.

از مهر ماه سال  1398 فاز پیگیری اول طرح کوهورت تهران آغاز شد. در این پیگیری تنها 8% افراد مایل به مراجعه حضوری مجدد در طرح نبودند که در مقایسه با کوهورتهای مشابه درصد قابل قبول می باشد و ضرورت ادامه طرح را نشان می دهد.  

در این جلسه، آقای دکتر ملک زاده و آقای دکتر آخوندزاده بر اهمیت اجرای طرح های پایش سلامت در کشور تاکید نمودند و آمادگی وزارتخانه برای حمایت از ادامه این پژوهش کاربردی را اعلام کردند.  همچنین آقای دکتر ظفرقندی رئیس مرکز تحقیقاتی تروما در مورد اطلاع رسانی به مسئولین و برنامه ریزی  اقدامات عملی در مورد پیشگیری از حوادث تاکید کردند. آقای دکتر نوربالا رئیس مرکز تحقیقاتی سایکوسوماتیک نیز با توجه به شیوع بالای افسردگی و اضطراب در مورد نیاز به برنامه ریزی کلان برای برقراری آرامش در جامعه تاکید نمودند.

برای مشاهده نتایج حاصله از کوهورت تهران به آدرس زیر مراجعه فرمائید:

http://tehrancohort.ir/news تعداد بازدید : 5302
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 02:33- 1399/12/12
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل