مرکز قلب تهران

مصاحبه ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه نوزدهمین سالگرد افتتاح مرکز قلب تهران

۱۳۹۸/۱۱/۲۱

 

 

دکتر کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران طی مصاحبه ای از نیروی انسانی بعنوان سرمایه ای ارزشمند و مغتنم در مرکز قلب و دانشگاه علوم پزشکی تهران یاد کردند.

-        در آستانه نوزدهمین سالگرد افتتاح مرکز قلب که خود شما بعنوان بنیانگذار و موسس بودید و حدود 16 سال ریاست مرکز را بعهده داشتید، خواهش می کنم در مجموع بعد از گذشت این مدت ارزیابی تان را از مرکز قلب بفرمایید.

 

 

ابتدا بایستی خدمت همه دوستان و همکاران خودم در مرکز قلب عرض سلام داشته باشم و ایام دهه فجر و 14 بهمن که سالگرد افتتاح مرکز قلب هست را تبریک بگویم. از شش ماه قبل از 14 بهمن سال 80 حدود شهریور ماه راه اندازی مرکز قلب شروع شد و امروز وارد نوزدهمین سال از افتتاح مرکز قلب می شویم. واقعیت اینست که مرکز قلب تهران در دانشگاه علوم پزشکی تهران یک پدیده جدید بوده هم مدل راه اندازی و هم مدل اداره‏اش و خوشبختانه تا به امروز هم ادامه دارد، بیمارستان تک تخصصی که بدون بودجه دولتی و به صورت خودگردان و متکی به سرمایه ها و درآمد خود بیمارستان با این ایده قرار شد که راه اندازی شود و تجربه امروز که بعد از 19 سال نگاه میکنیم تجربه بسیار موفق و منحصر به فردی هست در دانشگاه علوم پزشکی تهران و به نوعی در کشور که یک بیمارستانی با بیش از 1300 نیروی سرمایه انسانی چه در زمینه پزشکی و چه در زمینه خدمات و بستری و وابسته به درآمد خود بیمارستان، با هیئت علمی تمام وقت با مدیریت مستقل از دانشگاه از نظر مالی اداری و فقط وابستگی علمی و هیئت علمی به دانشگاه. ارزیابی خود من اینست که در طول این 19 سال چیزی که مرکز قلب را ساخت و امروز یک درخت تنومند و محکمی شده سرمایه های انسانی بوده که در تمام رده ها اینجا وجود داشت و من خودم هم به عنوان فردی که به عنوان هماهنگ کننده با علاقه و نگاه ویژه ای که به نیروی انسانی داشتم، هیچگاه انسانها را به عنوان نیروی انسانی ندیدم و همیشه به سرمایه مغتنم انسانی از آنها یاد کردم و امروز در دانشگاه هم همین ادبیات هست و اعتقادم اینست که سرمایه انسانی بود که مرکز قلب را ساخت و تا به امروز حفظ کرده و انشالله سالهای سال ادامه پیدا خواهد کرد.

 

من این ایده اداره اینجا را به صورت مستقل و متکی به کار خود مرکز از همان ابتدا داشتم و مشابه اداره همین بیمارستان را در خارج از کشور دیده بودم و با کمک همکاران بسیار خوب در اینجا که کم کم به جمع ما پیوستند و همه آنها در جایگاه خودشان موثر بودند و کمک کردند. درواقع در یک جمله محصول مرکز قلب یک سرمایه انسانی است که بوجود آمده است.

 

درب و دیوار و تجهیزات در همه جای دنیا و در همه بیمارستانها هست ولی آن چیزی که اینجا را متفاوت از بقیه جاها کرده اخلاق حاکم بر اینجا در این سالها بوده و من زمانی که خودم در اینجا بودم با توجه به اینکه تمام سرمایه های انسانی را در تمام رده ها بارها در صحبت هایم در روز پرستار، در روز کارگر، کارمند و روزهای خاصی که با پرسنل صحبت داشتم و یا در بخش های مختلف ملاقاتی با پرسنل داشتم همیشه دوستان در نگاهم و رفتارم و کلامم دیده اند که سرمایه اصلی را سرمایه انسانی می دانستم. امروز هم همین جور فکر می کنم و آن سرمایه، سرمایه اصلی مرکز هست که یونیک و منحصر به فرد است. امیدوارم دوستانی که در ادامه راه مدیریت بیمارستان را دارند حواسشان باشد که بیش از آن چیزی که نگاه ما به تجهیزات  و درب و دیوار ساختمان باشد توجهشان به آن سرمایه اصلی مرکز باشدکه عبارتست از پرستارانی که شبها تا صبح بالای سر بیمار هستند، سرمایه اصلی کارگری است که در حال نظافت است، سرمایه اصلی پرسنل رختشویخانه هستند که در آن کار میکنند، سرمایه اصلی آدمهایی هستند که در طبقه منفی 3 در انبار و تاسیسات و موتورخانه زحمت می کشند و خیلی وقت ها دیده نمی شوند، سرمایه اصلی نگهبانی است که در شرلیط مختلف از سیستم بیمارستان حفاظت می کند. در یک جمله سرمایه اصلی تمام انسانهای شریفی هستند که در رده های مختلف در بیمارستان کار می کنند و البته پزشکان ، رزیدنت ها یی که به جمع بیمارستان پیوسته اند و آنها هم سرمایه عظیمی هستند که زحمت می کشند درست است که در حال آموزش هستند ولی بسیاری از خدمات بیماران را انجام میدهند.

 

 

 

به نظر من باید قدر همه اینها را در جایگاه خودشان دانست. دوستان در دانشگاه مکرر به من می گفتند که کارهایی که در مرکز قلب میشود را در دانشگاه تکرار کنید من خوشحالم همینجا بگویم که این کار را کردم و تا اندازه ای هم موفق بودم. در دانشگاه طی این دو سال و اندی که هستم در تمام ماه ها بدون استثناء و تاخیر در سه مرحله پانزدهم، بیست و پنجم وسی ام پرداخت پرسنل به صورت اضافه کار در نیمه ماه و بیست و پنجم کارانه پرسنل و پزشکان و در آخر ماه حقوق آنها پرداخت می شود و سیستم مالی دانشگاه هم کمک کردند که با توجه به شرایط سختی که در این دو سال در کشور داشتیم ولی دانشگاه علوم پزشکی تهران مثل مرکز قلب پرداخت پرسنل را سر وقت انجام داده و گاهی یک روز زودتر نیز انجام شده است و این حداقل کاری بوده که میشد از نظر مادی انجام داد. از نظر برخورد انسانی هم همان اعتقادی که در مرکز قلب داشتم و برخوردی که با پرسنل داشتم عینا به دانشگاه منتقل کردم و خیلی وقت ها دوستان به شوخی می گویند که اینها آورده های مرکز قلب هست. در دانشگاه هم سرمایه های عظیمی داریم بیست و چند هزار پرسنل در دانشگاه در رده های مختلف در حال کار کردن هستند، حدودا 1800 هیئت علمی دانشگاه داریم، حدود 3 هزار رزیدنت و 15000 دانشجو داریم که همه آنها هر کدام مشکلات خاص خودشان را دارند. به هر حال با توجه به شرایط کشور باز هم سعی میکنیم توجه بیشتری به سرمایه های انسانی داشته باشیم. خوشحالم امروز در مرکز قلب مشکلات اولیه پرسنل و همکاران حل شده، همین که پرسنل صبح با خیال راحت داخل بیمارستان می شوند و ماشینشان را پارک می کنند که همین مسئله در بیشتر بیمارستانها مشکل پرسنل است مثلا در بیمارستان امام خمینی پرسنل هنگام ورود و خروج مشکل پارک دارند که ظاهرا مسئله پیش و پا افتاده ای است ولی این یک مشکل است. در بیمارستان استخری هست که پرسنل و پزشکان و رزیدنت ها در ساعات مختلف استفاده می کنند که قدر اینها را باید دانست و حفظ و نگهداری کرد که انشالله ادامه پیدا کند. من مطمئن هستم دوستانی که اینجا را مدیریت می کنند همه این ایده ها را دارند. سطح این بیمارستان هم با توجه به اینکه سن بیمارستان زیاد می شود ولیکن آن بوی نویی همیشه از بیمارستان می آید و یکی از انتظارات ما این بود که در گوشه و کنار بیمارستان که قدم میزنیم احساس نکنیم که بیمارستان بیست ساله هست و خیلی از مراجعین فکر میکنند که این بیمارستان خصوصی است.

-         بیش از 25 سال است که در اینجا زحمت میکشید یعنی از سالهای حدود 74 که حضرتعالی عضو هیئت مدیره ساخت اینجا بودید، امیدوارم شیوه و روش مدیریتی که اینجا اجرا شده و در حال انجام هست در همه دانشگاه ها و در سطح کشور تعمیم پیدا کند و بتوانیم کشوری آباد و آزاد داشته باشیم. با توجه به اندیشه پاکی که شما دارید و درحقیقت هم به گسترش علم و هم اخلاق کمک شایانی کردید و توفیق ما بود که بیش از 25 سال در خدمت شما بودیم.

                    دکتر کریمی : لطف دارید انشاله موفق باشید.

 

عکس و خبر: روابط عمومی مرکز قلب تهرانتعداد بازدید : 281
:: ثبت نظر ، پیشنهاد و انتقاد ...
:: فرم ارتباط ...
:: ثبت پرسش ...
:: فرم تماس با ما ...
ساعت و تاریخ : 06:52- 1399/4/18
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
شماره تماس :
توضیحات :
نظرسنجی
نظر شما پيرامون کيفيت اطلاع رساني وب سايت چيست
 
مجله مرکز قلب تهران
ویژه پرسنل